2
ارائه راهکار نظارت و شفاف سازی در اقتصاد ضروری تر از بررسی مدارک تحصیلی است

شفاف سازی را با گزارش تعداد دکل های نفتی آغاز کنید

  • کد خبر : 10308
  • 28 مهر 1399 - 9:03
شفاف سازی را با گزارش تعداد دکل های نفتی آغاز کنید
برای اقتصاد متکی بر نفت ایران گزارش تعداد بشکه های نفت و تعداد دکل های نفتی می تواند ازمهمترین معرف های شفاف سازی باشد.
دکتر اکرم حمیدیان*/خبرنیوز

این دو خبر را کنار هم قرار دهید:

یکسازه ای در ورودی ساختمان وزارت اقتصاد دارایی کویت نصب‌شده  که نشان می‌دهد در هر لحظه  درآمد حاصل از فروش نفت در این کشور چقدر است.

دو وزیر ارتباطات کشورمان خبر داد که در تلاش است تا با هماهنگی نهاد ریاست جمهوری برنامه‌ای را اجرا کنند که مدارک تحصیلی افراد در معرض اطلاع عموم  قرار گیرد که به اشتباه  مهندسین دکتر خوانده نشوند و یا …

کویت کشوری اسلامی با رتبه ۵۷ شاخص توسعه انسانی خیلی بالا در سال ۲۰۱۸ است که یقینا در این سه سال رشد بیشتری نسبت به کشور ایران با رتبه ۶۵ داشته است.

یقینا کویت همچون سایر کشورهای عرب منطقه در پی اصلاحات سیاسی و اجتماعی است.  مهمترین گام در راستای توسعه سیاسی، شفاف سازی است. شفاف سازی در زمینه اقدامات، اهداف و سیاستگذاری های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دولت و دولتمردان، میزان دارایی ها و نحوه کسب درآمد افراد و سازمانها، میزان مالیاتها و یا برعکس فرارهای مالیاتی یا گمرگی، معرفی پروژه ها و سرمایه گذاران کلان اقتصادی، میزان و نوع کالاهای صادراتی و وارداتی، ارائه گزارش های منظم عملکرد مسولان به مردم، مفاد قرار دادها و روابط بین المللی و….

برای اقتصاد متکی بر نفت ایران گزارش تعداد بشکه های نفت و تعداد دکلهای نفتی می تواند ازمهمترین معرف های شفاف سازی باشد.

در چند سال اخیر شعار شفاف سازی و دولت الکترونیک ویروس همه گیر منتشر شده در بین برخی مسولان کشور است.

دولت الکترونیک  پیش نیاز لازم شفاف سازی است. ولی ظاهرا دولت الکترونیک و شفاف سازی فقط شامل پیشخوان های دولتی و اتوماسیون اداری و انتشار برخی نامه های اداری و فیشهای حقوقی شده است.

در حالی که همه می دانیم پاداش و رفاهی در هیچ فیش حقوقی ثبت نمی شود سوالی که بعد از خواندن پیشنهاد وزیر ارتباطات ذهن را مشغول می کند این است این که «بنده کجا درس خواندم و چه مدرکی دارم» کجای پروسه توسعه سیاسی و اقتصادی قرار می گیرد؟

درست است که صداقت از لوازم ضروری  توسعه اخلاق، خیر همگانی و دموکراسی است، اما آیا در شرایطی که قیمت ها نوسانات شدید دارند و فقر، تورم، بیکاری، گرانی، بیماری،نابرابری،  بی اعتمادی و  نا امیدی جامعه را فرا گرفته ، ارائه راهکار نظارت و شفاف سازی در حوزه اقتصاد ضروری تر از بررسی مدارک تحصیلی کاندیداهای رقیب تصدی ریاست جمهوری یا وزارت نیست؟

حداقل مدرک تحصیلی لازم برای رقابت های سیاسی، کارشناسی است که خوشبختانه به برکت وجود موسسات دولتی و غیر دولتی بخش عظیم جامعه ، آن را دارند. مهمتر از قاب عکس مدارک دکترا یا پسا دکترای تخصصی زراندود، یک قلب متعهد اخلاق محور  دیپلم، دو  چشم پاسبان با مدرک سیکل، دو دست توانمند ابتدایی، دو پای ایستاده بیسواد است که در بین مردم زندگی  کنند و برای گسترش نظم، رفاه، برابری، آزادی و عدالت در جامعه در تلاش باشند.

بازیهای سیاسی سرگرمی دولتمردان بی غم نان است،  مردم در تلاش برای یافتن نان هستند، پس بهتر است به فکر رفع مشکل معیشت مردم بود نه اینکه برای هیجان بیشتر بازی، آنها را به تماشا کشاند.

*دکترای جامعه شناسی

بیشتر بخوانید:  پذیرش شایعه و پیوند آن با زیربنای اقتصاد
لینک کوتاه : https://khabarnews.com/?p=10308
  • نویسنده : دکتر اکرم حمیدیان
  • منبع : خبرنیوز
  • يک دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 1
  1. خوب نوشته واقعا این درد جامعه ما است …داریم له له می شویم… تازه ما جز کسانی هستیم که فعلا آب باریکی وجود دارد خدا به داد آن پدر و مادری برسد که پیش فرزندانشان سرافکنده هستند…

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.