سیاسی

ایران بخشی از اقدامات خود در اجرای برجام را متوقف کرد

ایران بخشی از اقدامات خود در اجرای برجام را متوقف کرد

در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و در اعتراض به اقدامات ناکافی سایر کشورهای عضو این توافق، ایران بخشی از اقدامات خود در اجرای برجام را از امروز، چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت متوقف کرده است.

صبح امروز این تصمیم با انتشار بیانیه شورای‌عالی امنیت ملی در رسانه‌های خبری اعلام شد.

در این بیانیه آمده است که این تصمیم در نامه‌های جداگانه آقای روحانی به رهبران کشورهای دیگر عضو برجام به اطلاع آنان رسیده است.

در این بیانیه عنوان شده که شصت روز به کشورهای عضو برجام فرصت داده شده تا به تعهدات خود به خصوص در حوزه‌های بانکی و نفتی عمل کنند. در غیر این صورت، ایران محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.

روحانی به طرف‌های برجام اعلام کرده که "در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شود، ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، در غیر اینصورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد."

اگرچه در این بیانیه جزئیاتی درباره واکنش ایران به تشدید فشارها و تحریم ارائه نشده، اما به گفته شورای عالی امنیت ملی، «نوع واکنش جمهوری اسلامی ایران در نامه رئیس جمهوری به سران کشورهای عضو برجام به صراحت خاطرنشان شده است.»

این بیانیه تندترین واکنش رسمی ایران به قدرت‌های جهانی درباره توافق هسته‌ای به شمار می‌رود.

ارسال دیدگاه