شرکت‌های چینی، سازنده محله‌های ایرانی می‌شوند

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از طرحی با عنوان «محله سازی توسط شرکت‌های ساختمانی بخش خصوصی چین در مقیاس بالای ۱۰۰۰ واحد» پرده برداشته که به گفته او قرار است بر روی «اراضی قهوه‌‌‌ای» یا اصطلاحاً زمین‌‌‌های ذخیره در مناطق ۹ تا ۱۶ تهران، اجرا شود.

شرکت‌های چینی، سازنده محله‌های ایرانی می‌شوند

حمیدرضا صارمی از این طرح با عنوان طرح «کلید ‌به‌ کلید» نام‌برده و اظهار داشت: واگذاری زمین‌‌‌های ذخیره به چینی‌ها باهدف ساخت مسکن در مناطق پایین‌‌‌شهر، انجام می‌شود.

آذرماه امسال خبرگزاری دولتی فارس با اشاره به سفر علیرضا زاکانی شهردار تهران به چین، از امضای تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه و افزایش حضور شرکت‌های چینی‌ در بخش مسکن در تهران خبر داده بود.

واگذاری پروژه‌های ساخت مسکن به شرکت‌های خصوصی چین با در نظر گرفتن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، برای نهادهای جمهوری اسلامی ازجمله شهرداری تهران از اهمیت بسیاری برخوردار است. شرکت‌‌های چینی که پروژه‌های ساخت‌وساز و مراودات اقتصادی با تهران را به‌صورت «تهاتری» به دست می‌آورند، افزون بر این، پروژه ساخت استادیوم ورزشی جدید در پایتخت را نیز برعهده‌گرفته‌اند.

پیش‌ازاین خبرگزاری دولتی ایسنا به نقل از مهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گزارش کرده بود که شهرداری پایتخت در سفر گروه چینی به تهران به یک «تفاهم‌نامه ۲۰۰ هزار واحدی» دست‌یافته است و شهرداری تهران قصد دارد ضمن بازدید از تکنولوژی‌ها و برگزاری جلسات فنی با شرکت‌های چینی تلاش کند تا این تکنولوژی ها به ایران منتقل شود.

هدایت همچنین گفته بود که بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است چینی‌ها به اقتضای طراحی ایرانی‌ها، شهرک‌سازی نوین انجام داده و بستر انتقال تکنولوژی مسکن‌سازی سریع و به‌صرفه را مهیا سازند.

ازجمله نگرانی‌های کارشناسان از واگذاری‌ بخش ساخت‌وساز مسکن به شرکت‌های چینی می‌توان به استانداردهای پایین تولید مسکن و کیفیت نامطلوب آن‌ها اشاره کرد از دیگر سو گفته می‌شود شرکت‌های ساختمان‌سازی چینی با بیش از ۳۹۰ میلیارد دلار بدهی با ورود به بخش مسکن در ایران، ریسک‌های اقتصادی و مخاطرات سرمایه‌گذاری در مسکن را بیشتر خواهند کرد.