خانه‌های مینیاتوری؛ راهکار بلژیک برای حل بی‌خانمانی

گنت بلژیک طرح ساماندهی بی‌خانمان‌های شهر را با اسکان‌ آن‌ها در خانه‌های موقت و حمایت‌های اجتماعی به راه انداخته است.

خانه‌های مینیاتوری؛ راهکار بلژیک برای حل بی‌خانمانی

شهر گنت هفته گذشته اعلام کرد که در شرف آغاز یک ابتکار نوآورانه است که هدف آن کمک به افراد بی‌خانمان طولانی‌مدت است که با کمک یک مشاور راهنما برای زندگی در خانه‌های مخصوص سازگار و از حمایت اجتماعی برخوردار شوند.

چندین ساختمان با نام robuuste woningen که در زبان بلژیکی به «خانه‌های مستحکم» ترجمه می‌شود، به‌طور ویژه برای تحقق این پروژه ساخته شده‌اند. هر یک از آن‌ها فقط ۳۶ متر مربع مساحت دارند و دوبلکس هستند. تمرکز طراحی معماری این خانه‌ها، ایجاد احساس راحتی و حریم خصوصی است. هدف از ایجاد این طرح در اصل حمایت اجتماعی از افراد بی‌خانمان شهر و القای حس شهروندی به آن‌ها است.

این خانه‌ها در عین سادگی، به‌خوبی عایق بندی شده‌اند و هر خانه دارای یک فضای نشیمن روشن بدون هیچ‌گونه حریم خصوصی است. باغچه‌هایی در مقابل دیوارهای ساختمان‌ها کشیده شده‌اند و یک باغ مشترک در هر محوطه وجود دارد که مسیرهای پیاده‌روی جداگانه دارد. خانه‌های این مجموعه در ماه‌های آینده از طریق بخش مسکن اجتماعی شهر بلژیک به مستأجران اول اجاره داده خواهد شد.

در این مجتمع مدیریتی وجود خواهد داشت که مسئولیت برقراری نظم هم برای ساکنان و هم برای ساکنان را بر عهده دارد و خدمات اجتماعی را برای ساکنان فراهم می‌کند تا بار دیگر به عنوان اعضای جامعه احساس تعلق به شهر کنند.

اگرچه مفهوم «خانه‌های مقاوم» برای اولین بار در دانمارک شکل گرفت اما این پروژه اولین در نوع خود در بلژیک است. این ابتکار بخشی از برنامه عملیاتی حمایت اجتماعی گنت است که بر اساس سیاست ارائه مسکن به افراد بی‌خانمان قبل از رسیدگی به سایر نیازها و مسائل خاص آن‌ها عمل می‌کند. هدف کلی شهر پایان دادن به پدیده بی خانمانی به صورت محلی تا سال ۲۰۴۰ است.