ثبت سند برای بررسی مشکلات ساختمان‌های نیمه‌کاره شهر اصفهان

رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: از سال‌های گذشته موضوع ساختمان‌های نیمه‌کاره در دستور کار مدیریت شهر قرار گرفت و در این راستا سندی برای بررسی مشکلات مالکان و تعداد ساختمان‌های نیمه‌کاره در شهر ثبت شده است.

ثبت سند برای بررسی مشکلات ساختمان‌های نیمه‌کاره شهر اصفهان

رسول میرباقری  با اشاره به اینکه رها شدن ساختمان‌ها به‌صورت نیمه‌کاره دلایل مختلفی دارد، اظهار کرد: یکی از دلایل رها شدن این ساختمان‌ها ناتوانی مالی مالکان و دیگری موضوع وراثتی بودن ملک است، همچنین این ساختمان‌ها ممکن است بیشتر با مشکلات حقوقی روبه‌رو باشد.

وی افزود: از سال‌های گذشته موضوع ساختمان‌های نیمه‌کاره در دستور کار مدیریت شهر قرار گرفت و مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان با همکاری مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان سندی را در راستای بررسی مشکلات مالکان و تعداد ساختمان‌های نیمه‌کاره در شهر ثبت کرد.

رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه سلسله جلسات مختلفی در این خصوص برگزار شد و در نهایت بررسی‌هایی صورت گرفت، تاکید کرد: ساختمان‌های نیمه‌کاره در شهر اصفهان به دو دسته ساختمان‌های در معرض منظر شهری و ساختمان‌های که در محلات قرار دارد، تقسیم می‌شود.

میرباقری گفت: ساختمان‌های نیمه‌کاره سال‌های زیادی است که در نقاط مختلف شهر ساخته و رها شده است؛ بعضی از این ساختمان‌ها از نظر ایمنی پاسخگو نیست و برای ادامه ساخت‌وساز با توجه به ویرایش‌های مختلف مقررات ملی ساختمان و آئین‌نامه زلزله نیاز به مقاوم‌سازی دارد.

وی ادامه داد: مدیریت شهری برای جلوگیری از به‌وجود آمدن ساختمان‌های نیمه‌کاره در شهر باید با همکاری سازمان نظام مهندسی، آموزش و فرهنگ‌سازی اقداماتی را انجام دهد.

رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: اقداماتی با همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی استان از جمله اداره‌کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، شهرداری‌ها و دادگستری در راستای رسیدگی به این ساختمان‌ها در حال پیگیری است.

میرباقری گفت: سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان طرحی را پیش‌بینی کرد تا پوستر یا بنرهای تبلیغاتی برای ساختمان‌های که به صورت نیمه‌کاره در کنار خیابان‌های اصلی رها شده است و در منظر شهری قرار دارد، طراحی و در این زمینه آگاهی‌سازی لازم انجام شود.

وی افزود: نیمه‌کاره بودن ساختمان‌ها تهدیدهای جانی بسیاری را برای عابران پیاده به همراه دارد، به‌طوری که برخی ساکنان مجاور ساختمان‌های نیمه‌کاره در حال پیگیری برای رسیدگی به این موضوع در محله‌های خود هستند.

رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: تمام دستگاه‌ها به‌ویژه سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری باید با همکاری یکدیگر، ابلاغیه‌ای را برای مالکان این ساختمان‌ها ارسال کنند تا آن‌ها تکمیل این ساختمان‌ها را مورد توجه جدی خود قرار دهند.

میرباقری با بیان اینکه بعضی از این ساختمان‌ها به دلیل مشکلات حقوقی و قضائی مصادره شده است که باید برای بلاتکلیفی این مورد نیز تصمیم‌گیری شود، گفت: امیدواریم این ساختمان‌ها بر اساس آئین‌نامه‌های جدید مقاوم‌سازی و تکمیل شود.