نگاهی به پروژه مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی

مصرف جهانی انرژی روزانه در حال افزایش است و بیشتر انرژی مصرف شده در سراسر جهان از سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود که منجر به آلودگی و گرم شدن کره زمین می‌شود. اتخاذ استراتژی‌هایی برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی ضروری است. در ایران این امر به ویژه قابل توجه است زیرا حدود ۹۸ درصد انرژی مصرفی کشور از منابع فسیلی تامین می‌شود. با توجه به جغرافیا، اقلیم و معماری غنی بومی ایران، اتخاذ راهکارهای معماری می‌تواند مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

نگاهی به پروژه مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی

پروژه آتی مرکز تحقیقات هواشناسی در قم که دارای آب و هوای گرم و خشک است، با توجه به ماهیت تحقیق، بر کاهش مصرف انرژی متمرکز شده است. این طرح شامل راه حل‌های ساده و در عین حال مقرون به صرفه برای طراحی یک ساختمان سبز و سازگار با محیط زیست است که صرفه جویی در مصرف انرژی را به حداکثر می‌رساند. این راهکارها نه تنها مصرف انرژی مربوط به سیستم‌های سرمایش و گرمایش را کاهش می‌دهند، بلکه با به حداکثر رساندن نور طبیعی، مصرف برق را نیز کاهش می‌دهند.
این پروژه مطابق با سنت معماری ایرانی ۲۵ درجه به سمت شمال شرقی جهت گیری شده است و نصب تراس‌ها و پانل‌های عمودی با کنترل ورود نور شدید خورشید آسایش را برای کاربران فراهم می‌کند. سهولت اجرا و تکرارپذیری بالقوه این راه حل‌ها باعث می‌شود که تأثیر گسترده تری داشته باشد. از دیگر عوامل موثر در طراحی پروژه می‌توان به محدودیت در پوشش گیاهی و سایه به دلیل شرایط آب و هوایی، مورفولوژی ساختمان‌های اطراف و وجود پایگاه حمله هوایی در محل پروژه اشاره کرد که منجر به انتخاب انباشته افقی برای طرح ریزی شد.
در نتیجه محدودیت‌ها و راه حل ها، مصرف انرژی ساختمان سالانه ۳۶ درصد کاهش می‌یابد؛ در حالیکه با حفظ نور طبیعی کافی، آسایش بصری و حرارتی بهبود می‌یابد. سازماندهی طرح با اتصال اتاق‌ها از طریق فضاهای داخلی نیمه باز و بسته، تنوع فضایی ایجاد می‌کند و نقاط دسترسی متنوعی را برای کاربران فراهم می‌کند. ورودی‌های مجزا در ضلع جنوبی و شمالی، متصل به هسته مرکزی و یک راه پله معلق، کیفیت و انعطاف پذیری فضا را افزایش داده است.

مشخصات پروژه:
• طراح: مهندسان مشاور ایده و اجرا
• معماران مسئول: مسعود نعمتی، علی نعمتی
• سرپرست تیم طراحی: نسترن تهرانی
• تیم طراحی: نسترن نامور، نگین امیری، بیتا اسماعیلی، صبا رستم نژاد، کاوه خواجوی
• تیم فنی: پدرام احمدی، کامران نراقی پور، پدرام زرپاک، شهاب خانجانی، اسماعیل سالاری
• مساحت: ۲۷۰۰ مترمربع
• محل پروژه: قم
• سال: ۱۴۰۱