کاوش در صحرای عربستان با جدیدترین نمایشگاه Desert X

جدیدترین نمایشگاه Desert X AlUla در سال ۲۰۲۴ از ۹ فوریه تا ۲۳ مارس (۲۰ بهمن ۱۴۰۲ تا ۴ فروردین ۱۴۰۳) برای کاوش هنرهای دیده نشده در منطقه صحرای عربستان سعودی برگزار خواهد شد.

کاوش در صحرای عربستان با جدیدترین نمایشگاه Desert X

نمایشگاه بین‌المللی هنری Desert X AlUla که در منطقه بیابانی العلای عربستان سعودی برگزار می‌شود، جدیدترین نمایشگاه خود را با عنوان «در حضور غیبت»، از نهم فوریه تا بیست‌وسوم مارس ۲۰۲۴ مصادف با بیستم بهمن ۱۴۰۲ تا چهارم فروردین ۱۴۰۳ برگزار می‌کند. این جشنواره با ۱۵ اثر هنری سفارشی که به کاوش در نادیده‌ها می‌پردازند، هر دو سال یک‌بار در منطقه بیابانی عربستان سعودی برگزار می‌شود و در سومین نسخه خود هنرمندان را دعوت می‌کند تا با مناظر، طبیعت و میراث العلا درآمیزند.

هدف نمایشگاه امسال قرار دادن العلا به‌عنوان مرکز تجربیات هنری تاریخی منطقه است و موضوع آن مفهوم بیابان‌ها را به‌عنوان فضاهای خالی به چالش می‌کشد. هنرمندان در سرتاسر جهان تشویق شده‌اند تا در طول این نمایشگاه به بررسی ایده‌های مفهومی نادیدنی بپردازند. نمایشگاه ۲۰۲۴ تلاش اصلی خود را برای احیای میراث هنری کل منطقه نشان داد و به این امید که فرصت‌هایی برای مشارکت جامعه از طریق هنر به‌عنوان منبع آموزش ایجاد کند، تاریخ آینده منطقه را می‌نویسد.

نمایشگاه Desert X AlUla در سال ۲۰۲۴ برای اولین بار سه مکان مختلف را در بر می‌گیرد که شامل المنشیه، هرات اویرید و وادی‌الفان است که که هر یک ویژگی‌هایی از چشم‌انداز و تاریخ فرهنگی العلا را نشان می‌دهد. همه هنرمندان شرکت‌کننده از محیط اطراف برای توسعه پیشنهادات خود الهام می‌گیرند و آثاری مانند «امکانات نامرئی: زمانی که زمین شروع به نگاه کردن به خود کرد» و «تنفس‌العلا» دیدگاه‌های متمایزی را درباره ویژگی‌های زمین‌شناسی و اکولوژیکی منطقه ارائه می‌کنند.

دیگر آثار قابل‌توجه شامل «زمین فوتبال» طراحی شده، «صخره‌های آتشفشانی با پوشش طلایی در بوسکو سودی» و «سنگ‌های صیقلی» است که نمادی از گذرا بودن صحرا محسوب می‌شود. «رِوِری» نیز به هنرهای قدیمی ادای احترام می‌کند و گلدان‌های سفالی حاکی از ظهور اکوسیستم‌های معاصر از گنجینه‌های باستانی است.

امسال فعالیت‌ها و رویدادهای متنوعی مانند سخنرانی، کارگاه‌های آموزشی و اجرای موسیقی نیز در طول نمایشگاه برنامه‌ریزی شده است تا درک بین فرهنگی را تقویت و ترویج کند.

نمایشگاه Desert X AlUla در سال ۲۰۲۴ همچنین تجربیات همه‌جانبه‌ای از جمله تحقیق اسیل علی یعقوب در مورد صیقل دادن سنگ‌های صحرا و آثار و نوشته‌هایی را از کاوش در تاریخ و اساطیر منطقه ارائه می‌دهد و مجسمه‌های رند عبدالجبار لحظات متفکرانه‌ای را در منظره بیابانی ارائه می‌دهند. برگزارکنندگان امیدوارند با ارائه نمونه‌ای برای پروژه‌های آینده در العلا، این صحرا را به یک مقصد دائمی هنر زمینی تبدیل کنند که قرار است در سال ۲۰۲۶ افتتاح شود.