چرا معماری از کاربرد صفحات مسی استقبال کرده است

در حال حاضر مس به یکی از متریال های جالب توجه و مورد علاقه معماران برای نمای خارجی و همینطور پوشش داخلی بنا تبدیل شده است. اگرچه استفاده از ورق های مس به اندازه فولاد، آلومینیوم و روی متداول نیست اما این متریال نیز می تواند پوشش خلاقانه ای از جنس فلز برای خارج و داخل بنا باشد.

چرا معماری از کاربرد صفحات مسی استقبال کرده است

 البته علاقه مندان به دنیای طراحی نسبت به زنگار ایجاد شده روی این پوسته ها که به مرور زمان ایجاد می شود واکنش های متفاوتی دارند: عده ای این اتفاق را یک ویژگی طبیعی این متریال دانسته و آن را جذاب می دانند اما در مقابل گروهی این خاصیت را از ویژگی های منفی این متریال دانسته و معتقدند ظاهر بدی به نمای کار شده می دهد. اگر به دنبال استفاده از این متریال هستید، در ادامه با تعدادی از بناهایی که  در مسابقات استفاده از مس در معماری جایزه برده اند، آشنا خواهید شد و می توانید با شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند و منجر به موفقیت این پروژه ها شده اند نیز آشنا شوید.

ساختمان Aperture 538  اثر شرکت معماری  Luca Andrisani، بروکلین، نیویورک

صفحات مسی تولیدشده توسط شرکت Hi-Tech Metals

ممکن است صفحات فلزی به کار رفته در این بنا شبیه به ورق های استیل کورتن باشند، اما نمای جذاب این مجتمع مسکونی 10 واحدی در حقیقت از صفحات مس ساخته شده است. وجه شاخص این بنا استفاده از صفحات مشبک با یک طرح انتزاعی از پل بروکلین است. به علاوه این صفحات مشبک به مانند یک سایه بان و کرکره عمل می کنند و تنظیم میزان گشودگی آنها توسط ساکنین، باعث می شود که یک نمای دائما درحال تغییر به دست آید.

پردیس Clearfork  طراحی شده توسط Cunningham Architects ، فورت ورث، تگزاس

صفحات مسی تولیدشده توسط شرکت Ramon Franklin

این پروژه در حقیقت از سه سازه فولادی پیش ساخته تشکیل شده است که متاثر از طراحی خانه هایی است که در گذشته در مزارع این منطقه وجود داشته اند. حدود 40 تن مس به صورت پانل های بام و دیوار برای پوشش این سه بنا استفاده شده است تا یک متریال ساده و بی ادعا را به نمایش بگذارد اما درعین حال این متریال ساده با گذر زمان و بستن نقش زنگار روی آن، یک متریال "زنده" را به نمایش می گذارد.

موزه هنر کلمبوس، بخش Margaret M. Walter، طراحی شرکت معماری DesignGroup، کلمبوس، اوهایو

صفحات مسی تولیدشده توسط شرکت Zahner

این گروه معماری برای طراحی این قسمت 50000 فوت مربعی از موزه هنر کلمبوس، تصمیم گرفتند از صفحات مسی که از پیش زنگار گرفته اند استفاده کنند. کانسپت این طراحی استفاده از متریالی بوده است که اثر گذر زمان بر روی آن مانده باشد و در عین حال به روشی کاملا متناسب عصر حاضر به کار گرفته شود. استفاده از این متریال بعلاوه مکمل جزئیات برنزی این بخش تاریخی موزه بوده و همینطور به گونه ای مشابه سقف مسی و نوک تیز کلیسا First Congergation شده است که به صورت طبیعی اکسید شده و در مجاورت این بنا قرار دارد. صفحات مسی به علاوه در فضای داخلی بنا نیز استفاده شده اند. پانل های دیواری از محصولات دارای سیستم رین اسکرین (ضد باران) بوده و توسط شرکت Keith Panel Systems و با استفاده از صفحات زنگار گرفته Zahner مهندسی و ساخته شده اند. شرکت Zahner بعلاوه درزپوش های و بام باسیستم خودایستا این بنا را به صورت سفارشی تولید کرده است.

ساختمان Market Harbor Eagle طراحی شده توسط Coates Design، جزیره بین بریج، واشنگتن

صفحات مسی تولیدشده توسط شرکت Dissimilar Metal Design

فروشگاه های خرده فروشی، رستوران ها و همینطور یک فضای گردهمایی، بخش هایی از این بنا هستند که به همراه باغ های بومی و پوشش مسی زنگار بسته بنا همراه با جزئیات بسیار غنی، از مسافران سوار بر اتوبوس های دریایی جزیره برین بریج استقبال می کنند. این پانل ها برای ایجاد افکت زنگار بر روی آنها، به یک شرکت بومی فرستاده شده اند و به قطعات 5 فوتی برش خورده اند تا امکان کار بر روی آنها راحت تر شود. اتصال بین آنها با استفاده از مفصل انجام شده است.

خانه چوبی طراحی شده توسط Brininstool + Lynch، شیکاگو، ایلی نویز

صفحات فلزی تولید شده توسط Chicago Copper & Iron Works

در این بنا صفحه مسی جالب توجهی که با دست پتینه شده است و بر روی پنجره های شرقی آویز شده، به نظر می رسد از پشت حجم آجری سر بیرون کشیده است. بر روی صفحه مسی حفره هایی با طرح مربع و مستطیل در ابعاد متنوع خالی شده است. این صفحه چشم را به دنبال خود می کشاند و به دور بنا می چرخد. در عین حال پانل هایی با طرحی همانند جداره بیرون به عنوان المان دکوراتیو در داخل بنا نیز استفاده شده اند مانند دیواره اطراف شومینه که باعث شده است بین نمای خارجی و فضای داخلی ارتباطی صورت گیرد. این پانل ها با استفاده از فریم استیل مخفی که توسط سازه اصلی سقف نگه داشته می شوند، به یکدیگر متصل شده اند.