درختان بادی، راهکار تولید انرژی تجدیدپذیر در فضاهای عمومی

مدیران شهری راه‌های جدیدی را برای ترویج انرژی تجدیدپذیر از مزارع انرژی خورشیدی اجتماعی گرفته تا توربین‌های بادی ارائه می‌کنند. درختان بادی جدیدترین راه شهرها برای بهره‎برداری همزمان انرژی خورشید و باد در مقیاس کوچک است که علاوه‌ بر جذابیت‌های بصری، می‌توانند در بحران انرژی بسیار موثر واقع شوند.

درختان بادی، راهکار تولید انرژی تجدیدپذیر در فضاهای عمومی

درختان بادی یکی از جدیدترین راهکارهای شهری برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در محیط‌های عمومی شهری هستند. همانطور از نامشان پیداست این ساختارهای کوچک تولید انرژی، به شکل درخت طراحی می‌شوند و توربین‌های بادی، نقش برگ را در این ساختارهای فلزی ایفا می‌کنند.

درختان بادی هیچ آلودگی بصری ندارند و مردم می‌توانند زیر سایه آن به استراحت بپردازند. ارتفاع این درختان حدود پنج تا ۱۰ متر است و نصب آن‌ها حتی نیاز به اقدامات مهندسی ندارد. اندازه آنها همچنین بعضی از مشکلات دیگر توربین‌های غول پیکر مانند برخورد پرندگان را ندارد.

یک درخت بادی چقدر می‌تواند انرژی تولید کند؟

توربین‌ها به جای اتصال به شبکه سراسری، انرژی را مستقیماً به سیستم برق محلی وارد می‌کنند و این دقیقاً همان چیزی است که مدیران شهری برای توزیع انرژی می‌خواهند. یک برگ می‌تواند تا هزار کیلووات ساعت انرژی در سال تولید کند. یک درخت بادی ۳۶ برگی، حداکثر خروجی سالانه ۳۶ هزار کیلووات ساعت با سرعت باد ۱۲ متر بر ثانیه (m/s) را می‌تواند فراهم کند.

در حالی که بعید است که شرایط باد به طور پیوسته در تمام ساعات شبانه‌روز ایده‌آل بماند، اما در شرایط عادی هشت متربر ثانیه، یک درخت بادی می‌تواند تقریباً ۱۸ هزار کیلووات‌ساعت انرژی در سال تولید کند که برای تأمین انرژی یک خانوار چهار نفری کافی است. این مقدار می‌تواند انتشار سالانه بیش از ۱۲ تن CO۲ خانگی را کاهش دهد.

برای مقایسه، طبق پروژه سولار انگلستان، یک سیستم انرژی خورشیدی چهار کیلوواتی در یک خانه با اندازه متوسط می‌تواند تا حدود سه هزار کیلووات ساعت برق در سال تولید کند.

راز قدرت خروجی میکرو توربین‌ها توانایی کار شبانه روزی است.

پنل‌های خورشیدی می‌توانند بین ۱۰ صبح تا چهار بعدازظهر به طور پیوسته کار کنند. با چنین فناوری، می‌توان هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز انرژی تأمین کرد و اگر در طول شب یا روز انرژی بیشتری نسبت به مصرف تولید شود، می‌توان آن را در باتری ذخیره کرد که ظرفیت آن ۶۰ آمپر ساعت است که در شرایط عادی معادل حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت است.

نسخه هیبریدی درختان بادی حتی کارایی بیشتری را ارائه می‌دهد؛ با گلبرگ‌های خورشیدی که زیر توربین‌ها ثابت شده‌اند، نیروی باد و خورشید را می‌توان هزمان بهره‌برداری کرد. در حالی که میکروتوربین‌های بادی، خروجی انرژی بیشتری نسبت به پنل‌های خورشیدی ارائه می‌دهند، این فناوری نیز قیمت بالاتری دارد.

با توجه به رشد صنعت انرژی باد در دوران بحران انرژی پاک، درختان باد می‌توانند به منظره‌ای آشنا در خیابان‌های سراسر جهان تبدیل شوند.