تاریخ نهایی تکمیل ساخت و ساز کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا اعلام شد:سال 2026

بیست و هفتم ماه مارس سال ۲۰۲۴ میلادی، بنیاد ساگرادا فامیلیا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کلیسای تاریخی شهر بارسلون کشور اسپانیا در سال ۲۰۲۶ میلادی یعنی ۱۰۰ سال پس از مرگ معمار خود یعنی آنتونی گائودی تکمیل خواهد شد.

تاریخ نهایی تکمیل ساخت و ساز کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا اعلام شد:سال 2026


سال ۱۸۸۲ میلادی بود که ساخت‌و‌ساز ساگرادا(فامیلیا (واژه لاتین به معنی خانوادهٔ مقدس) آغاز شد و تا زمان مرگ آنتونی گائودی، معمار اسپانیایی در سال ۱۹۲۶ میلادی توسط وی رهبری می‌شد (تخمین زده می‌شود میزان ساخت‌وساز کمتر از یک چهارم بوده است)... اکنون پس از گذشت بیش از ۱۴۰ سال، تاریخ نهایی تکمیل این پروژه اعلام شده است.

در این اطلاعیه که توسط وبسایت خبری سی‌ان‌ان منتشر شده است، چنین آمده است:

انتظار می‌رود کلیسا در سال ۲۰۲۵ میلادی و برج عیسی مسیح نیز در سال ۲۰۲۶ میلادی به پایان برسد.”

آنتونی گائودی، کلیسای ساگرادا فامیلیا را طوری طراحی کرده بود که بر بالای آن ۱۸ گلدسته قرار گیرد که در حال حاضر، احداث ۱۲ گلدسته تکمیل شده است. در میان ۶ گلدسته‌ی در حال ساخت، یک گلدسته مرکزی نیز به ارتفاع ۱۷۰ متر دیده می‌شود که پس از تکمیل، ساگرادا فامیلیا را به بلندترین کلیسای جهان تبدیل خواهد کرد (تقریبا ۱۰ متر بلندتر از کلیسای اولم در شهر اولم آلمان ).

ساگرادا فامیلیا تاریخچه‌ی ساخت‌وساز طولانی و پیچیده‌ای داشته است! پس از مرگ آنتونی گائودی، ساخت‌وساز به دلیل محدودیت بودجه کند شد و سپس با جنگ داخلی اسپانیا به کلی متوقف شد! دوره‌ای تاریخی که در آن اکثر نقشه‌های اولیه معمار نیز از بین رفت. طراحی و ساخت‌وساز فعلی براساس طرح‌ها و مدل‌های بازسازی شده در حال انجام است...

البته در انتها لازم به بیان است که در سال ۲۰۱۰ میلادی با وجود ناقص بودن بنای این کلیسا، پاپ بندیکت شانزدهم در طی مراسمی آن را به‌ صورت رسمی افتتاح کرد!