استدیو معماری استرالیایی هاسل و طراحی سکونتگاه ماه برای آژانس فضایی اروپا!

استودیو معماری استرالیایی هاسِل به تازگی از پروژه‌ی متفاوتی رونمایی کرده است: طرح مفهومی سکونتگاه ماه در قالب یک سیستم مقیاس‌پذیر متشکل از غلاف‌های بادی که می‌توان آن‌ها را از مواد موجود بر روی سطح کره ماه و با استفاده از فرآیند چاپ سه‌بُعدی (در محل) ساخت.

استدیو معماری استرالیایی هاسل و طراحی سکونتگاه ماه برای آژانس فضایی اروپا!


این شهرک که برای برنامه اکتشاف و آمادگی آژانس فضایی اروپا و برای اسکان ۱۴۴ نفر طراحی شده است، شامل فضاهای مسکونی و همچنین دیگر فضاهایی همچون ورزشی، رستوران‌ها و گلخانه‌های بزرگ خواهد بود.

استودیو معماری هاسِل، این طرح جامع برای زیستن بر روی قمر زمین را گام بعدی در ایجاد اولین سکونتگاه دائمی انسان بر روی ماه توصیف می‌کند!

خاویر دی کستلیر، مدیر طراحی جهانی استودیو معماری هاسِل در این باره می‌گوید:

دسترسی به فضا هر سال ارزان‌تر می‌شود، بنابراین در طی دو دهه‌ی آینده سفرهای فضایی به شدت گسترش خواهند یافت... ماه مکان بسیار خصمانه‌ای برای زندگی است. سیاره‌ای بدون جو که انسان‌ها برای دسترسی به آب و اکسیژن، به زیرساخت‌های جدیدی نیاز دارند در حالی که در معرض درجات بالایی از تشعشعات نیز قرار دارند!

ما به دنبال برنامه‌ریزی این موضوع هستیم که چگونه جوامع بزرگ‌تر بتوانند علاوه بر زنده بر سطح ماه، رشد نمایند و بر روی آن نیز زندگی کنند...”

درباره جزئیات طراحی و ساخت این پروژه بایستی گفت این اقامتگاه‌ها از اجزای مدولاری ساخته می‌شوند که شامل غلاف‌های بادی است! غلاف‌هایی که با استفاده از خاک ماه چاپ سه‌بُعدی خواهند شد تا ساکنان درون خود را از تشعشعات کشنده‌ی این سیاره محافظت نمایند.

دی کستلیر می‌افزاید:

ارسال هر چیزی به ماه همیشه پرهزینه خواهد بود، بنابراین ما تصمیم گرفتیم زیستگاه‌هایی را از ماژول‌های بادی طراحی کنیم که سبک و فشرده باشند و بر روی سطح این سیاره نیز احداث شوند.”

لازم به بیان است سکونتگاه ماه برای احداث در نزدیکی دهانه شَکِلتون (این دهانه نام خود را از ارنست شکلتون، یکی از کاشفان نام‌آور قاره جنوبگان گرفته‌ است) در قطب جنوب این کره طراحی شده است، چرا که در نزدیکی این دهانه، پتانسیل نگهداری از آب یخ زده فراهم است.