نگاهی به اینستالیشین Unity | از طرح های برگزیده هفته طراحی دبی

هنر چیدمان یا هنر اینستالیشن (به انگلیسی: Installation Art) هنر نصب یا راه اندازی آثار سه بعدی است که در آفرینش آن از عناصر و مواد مختلف در «فضا» یی مشخص و محدود استفاده می‌شود.

نگاهی به اینستالیشین Unity | از طرح های برگزیده هفته طراحی دبی

 برای طراحی اینستالیشن Unity موارد زیر در نظر گرفته شد:

۱. گرد بودن فضای آن که برگرفته از شکل هندسی کره زمین است.

۲. تعداد ستون ها که نشان دهنده ساعات روز و ماه های سال در جهان است.

۳. استفاده از فرم گنبد که نشان از معماری منطقه خاورمیانه دارد که به شکلی مدرن در این اینستالیشن به کار رفته است.

۴. ایجاد تعاملات اجتماعی که با توجه به شکل کلی این فضا و مشارکت کاربران در نورپردازی آن، ناخودآگاه بین افراد با ملیت های متفاوت تعاملات فکری و فرهنگی به وجود می آید.

۵. استفاده از انرژی تجدید پذیر خورشید که با توجه با شرایط جوی و تابش نور خورشید در دبی، از صفحات فتوولتائیک بر روی این ستون ها استفاده شد تا بتوان انرژی مورد نظر جهت تأمین روشنایی و انرژی الکترومغناطیس را فراهم کرد.

تجربه کاربران:

در مرکز این اینستالیشن، گوی کروی ای قرار دارد که نقشه کلیه کشورها بر روی آن حک شده است که به وسیله نیروی الکترومغناطیس بر روی یک پایه به صورت معلق قرار گرفته است. کاربر به محض اینکه در این فضا قرار می گیرد و کشور مورد نظر خود را بر روی این گوی انتخاب می کند، کلیه ۱۲ ستون به رنگ پرچم آن کشور به مدت یک دقیقه تغییر رنگ می دهند و بعد از به پایان رسیدن این زمان، دوباره به رنگ صلح جهانی که سفید است بر می گردند.

متریال این ستون ها استیل بوده و بین هر کدام از ستون ها، محلی برای نشستن کاربران و تعاملات اجتماعی قرار دارد.

توضیحات پروژه:

طراح: آلا دیزاین – Ala Design

معمار اصلی: علی لواسانی

معمار: بهاره فرجی

پرزانته: بهاره فرجی، حدیثه فرجی

محل پروژه: امارات متحده عربی / دبی

سال: ۲۰۲۳

جایزه:

طرح برگزیده Dubai Design Week | 2023

هفته طراحی دبی تحت مالکیت و مدیریت گروه آرت دبی – از بزرگترین جشنواره های خلاق منطقه است که هدف آن ترویج و حمایت از استعدادهای خلاق محلی و منطقه ای است. شرکت در این جشنواره رایگان است و از ۷ تا ۱۲ نوامبر ۲۰۲۳ در منطقه طراحی دبی برگزار می شود.