این خانه عجیب؛ نگاه متفاوت معمار آلمانی برای افزایش جذابیت آپارتمان نشینی

خانه لانه زنبوری نه تنها یک نمونه زیبا از زندگی اشتراکی است، بلکه مزایای اقتصادی و پایداری نیز به همراه دارد.

این خانه عجیب؛ نگاه متفاوت معمار آلمانی برای افزایش جذابیت آپارتمان نشینی

در شهر مونیخ، آلمان یک سازه معماری نوآورانه قرار دارد که متحول کردن زندگی اشتراکی را هدف قرار داده است. طراحی شده توسط شرکت معماری آلمانی پیتر هایمرل آرشیتکتور (Peter Haimerl Architektur)، این ساختمان به نام "خانه لانه زنبوری" (Clusterwohnen Wabenhaus) شناخته می شود.

ویژگی های خانه لانه زنبوری

این خانه جالب توجه نمایانگر هارمونی و کارایی اشتراکی است. خانه لانه زنبوری دارای یک چیدمان مبتکرانه آپارتمانی است که با خانه های سنتی فاصله زیادی دارد. هر آپارتمان دارای اتاق هایی با فریم شش ضلعی است که فضا را حتی بزرگتر از آنچه هست، نشان می دهد. سقف های شیبدار و مساحت کف قابل استفاده از ویژگی های آپارتمان ها هستند که به ساکنان اجازه می دهد تا به طور کامل از فضای ذخیره سازی در امتداد دیوارهای داخلی استفاده کنند.

دیوارهای شیبدار آپارتمان ها دارای طرح های مبلمانی صرفه جویی در فضا مانند قفسه ها، مبل ها، تخت های شناور، صندلی ها، میزهای غذاخوری و کمد هستند. آپارتمان ها همچنین دارای آشپزخانه های دیواری اروپایی، بالکن های جادار فضای باز، و حمام های پنهان هستند. شکل لانه زنبوری منحصر به فرد خانه ها به بهینه سازی ورود نور طبیعی کمک می کند. محور فضایی اصلی به صورت طولی با نما تراز شده است که اجازه جریان آزادانه نور روز به داخل را می دهد.

خانه لانه زنبوری؛ تجربه ای جدید از زندگی اشتراکی

خانه لانه زنبوری برای ایجاد یک فضای زندگی اشتراکی کاملا جدید با یک هاب مرکزی به عنوان مرکز زندگی طراحی شده است. این ایدئولوژی مرزهای بین آپارتمان های یک، دو، سه و چهار اتاقه را ادغام کرده و حس هارمونی و اجتماع را بین ساکنان ایجاد می کند. این به ساکنان اجازه می دهد تا یک زندگی مشترک با حفظ حریم خصوصی را تجربه کنند. منطقه تجمع مشترک به تسهیل حس هماهنگی کمک می کند. این فضا به یک راه پله که همه آپارتمان ها و قسمت های مشترک را به هم متصل می کند، متکی است.

خانه لانه زنبوری نه تنها یک نمونه زیبا از زندگی اشتراکی است، بلکه مزایای اقتصادی و پایداری نیز به همراه دارد. آپارتمان ها دارای دیوارهایی با ارتفاع کمتر هستند و در عوض از سطوح شیبدار بهره می برند. این ارزش اقتصادی بیشتری دارد بدون این که کیفیت زندگی را کاهش دهد. ماژول ها پیش ساخته هستند، در نتیجه، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده، ضایعات ساختمانی را کاهش داده و کل فرآیند ساخت را ساده تر می کند. خانه لانه زنبوری دارای باغ های روی پشت بام و آشپزخانه های اشتراکی است که نگرش پایداری را تقویت می کند.