کل پرداختی مالیات ارزش‌افزوده سهم شهرداری شیراز، معادل ساخت نیم کیلومتر مترو هم نمی‌شود

شهردار شیراز گفت: کل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، سهم شهرداری شیراز که امور مالیاتی به شهرداری تحویل می‌دهد، معادل ساخت یک‌دوم پروژه زیرگذر گویم هم نمی‌شود و این رقم معادل ۳۵۰ متر احداث مترو است که به نیم کیلومتر هم نمی‌رسد و رقم مذکور معادل خرید ۸۵ دستگاه اتوبوس دیزل و ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی است.

کل پرداختی مالیات ارزش‌افزوده سهم شهرداری شیراز، معادل ساخت نیم کیلومتر مترو هم نمی‌شود

محمدحسن اسدی در یکصدو شصتمین صحن علنی شورای شهر شیراز ضمن تشکر از امور مالیاتی استان برای همکاری با شهرداری، گفت: در راستای هم افزایی اطلاعاتی از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم.

شهردار شیراز افزود: در سال ۱۴۰۲ مجموع مبالغی که به حساب شهرداری بابت مالیات ارزش افزوده و آلایندگی و … بوده یک هزار و 70 میلیارد تومان بوده و این رقم چهار درصد بودجه شهرداری است.

وی گفت: تا سال ۱۳۸۷ خورشیدی، قانون تجمیع عوارض بود و از آن سال به بعد سهم شهرداری کم و کمتر شده است و شیراز ۴۰ درصد جمعیت استان را در خود جای داده است و در بین کلان شهرهای هم تراز از لحاظ هم ترازی، کمترین میزان دریافت ارزش افزوده را دریافت می کنیم و باید تلاش کنیم مشمولین شناسایی و معرفی کنیم تا این میزان افزایش یابد.

اسدی افزود: کل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، سهم شهرداری شیراز که امور مالیاتی به شهرداری تحویل می دهد، معادل ساخت یک دوم پروژه زیرگذر گویم هم نمی شود و این رقم معادل ۳۵۰ متر احداث مترو است که به نیم کیلومتر هم نمی رسد و رقم مذکور معادل خرید ۸۵ دستگاه اتوبوس دیزل و ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی است.

وی گفت: پول هایی که پرداخت می شود نسبت به هزینه هایی که بر عهده شهرداری است، عدد و رقمی نیست، البته این موضوع نفی کننده زحمات امور مالیاتی و همکاری آنان با شهرداری نمی شود.

در ادامه همچنین محمدرضا محمدابراهیمی مدیرکل امور مالیاتی استان فارس، ضمن تقدیر از شهرداری شیراز برای همکاری با امور مالیاتی، اظهار کرد: درآمدهای مالیاتی استان از محل مالیات، مصارف بودجه‌ای استان تأمین می‌شود و ۹۷ درصد منابع مالیاتی استان را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه پرداخت حقوق بخش عمده‌ای از مصارف را تشکیل می‌دهد، افزود: در سال گذشته ۱۴ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان وصول مالیات داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته رشد ۴۴ درصدی داشته است.

مدیرکل امور مالیاتی استان فارس تصریح کرد: در سال گذشته بالغ‌بر ۲ هزار و ۹۹۲ میلیارد تومان از محل مبالغ وصولی استان میان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع شد که از این میزان ۲ هزار و ۹۱ میلیارد تومان میان شهرداری‌های استان توزیع شد و مبلغ ۷۷۹ میلیارد تومان به دهیاری‌ها و ۳۴ میلیارد تومان به فرمانداری‌ها برای مواردی که در دهیاری‌ها وجود ندارد و ۸۹ میلیون به اداره کل امور عشایر پرداخت شد.

محمد ابراهیمی ادامه داد: در خصوص عوارض نسبت به سال گذشته رشد ۷۳ درصدی داشته‌ایم و در خصوص فرار مالیاتی ۳۲ هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی که سازمان‌ها پرداخت نکردند را شاهد بودیم که ۶۷۰ میلیارد تومان از این محل وصول‌شده است.

وی اضافه کرد: در حوزه مالیات اشخاص حقیقی ۳۶۰ هزار پرونده مؤدی مالیاتی داشتیم که از این میزان ۲۵۰ هزار مورد از مزایای تبصره ۱۰۰ استفاده داشتند و از این تعداد ۱۲۰ هزار نفر مالیات آن‌ها صفر شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان فارس خاطرنشان کرد: بیشتر مقامیان زیر ۲۵ میلیون تومان مالیات در بخش مشاغل دارند و بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده در سال گذشته تعداد ۱۷۷ هزار شخصیت حقیقی فعال اقتصادی که پرونده مالیاتی نداشتند، شناسایی شدند.

محمدابراهیمی با اشاره به اینکه ۶ هزار و ۸۰۰ نفر شخصیت حقوقی شناسایی شدند، افزود: مجموع پرونده‌های حقیقی شناسایی‌شده اداره کل امور مالیاتی استان ۶۷۰ هزار مورد و اشخاص حقوقی ۴۲ هزار مورد است.

وی تأکید کرد: بانک‌های اطلاعاتی استان بسیار ضعیف است و تبادل اطلاعات میان دستگاه‌ها با مشکل صورت می‌گیرد و هر دستگاهی به‌صورت جزیره‌ای عمل می‌کند.

مدیرکل امور مالیاتی استان فارس تصریح کرد: بر اساس آمار صورت گرفته از هر صنف، بیشترین صنفی که بیشترین مالیات را پرداخت می‌کنند پزشکان هستند که میانگین سرانه هر پزشک در سال ۱۴۰۲ بالغ‌بر ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.