پای چینی‌ها برای سرمایه گذاری در بوشهر باز شد

طرح ساخت تله‌کابین دریایی

پای چینی‌ها برای سرمایه گذاری در بوشهر باز شد
دیدار استاندار بوشهر با هیئت سرمایه گذار چینی

احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر در نشست با هیئت سرمایه‌گذاری چینی در بوشهر توسعه روابط ایران و  چین را یکی از سیاست‌های مهم دولت دانست و اظهار داشت: توسعه روابط در همه زمینه‌ها به‌ویژه سرمایه‌گذاری و اقتصادی با کشور چین یکی از اولویت‌ها است و این مهم مورد توجه ویژه قرار دارد.

وی استقرار دفتر سرمایه‌گذاری چینی در بوشهر را یک ضرورت دانست و بیان کرد: استان بوشهر ظرفیت‌های مهم سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف دارد.استاندار بوشهر با اشاره به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری این استان تصریح کرد: بخشی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت سد، فرودگاه، بندر، راهسازی، احداث بیمارستان، طرح‌های گردشگری و مجتمع تجاری است که از هیئت چینی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها استقبال می‌شود.

محمدی‌زاده به ساخت سد باهوش در استان بوشهر اشاره کرد و افزود: سد باهوش که در فاصله ۵۰ کیلومتری سد دشت‌پلنگ در استان بوشهر قرار دارد به‌ عنوان نخستین پیشنهاد برای سرمایه‌گذاری معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه مجوز ساخت سد باهوش در سفر رئیس جمهور به بوشهر صادر شده است افزود: کار مطالعات و آماده‌سازی این سد انجام شده و زمینه سرمایه‌گذاری در ساخت سد باهوش فراهم است. استاندار بوشهر به پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه راه و شهرسازی پرداخت و خاطرنشان کرد: برای انتقال فرودگاه بوشهر به خارج از شهر زمین آن تأمین و کار مطالعات مقدماتی آن نیز انجام شده است.محمدی‌زاده از ساخت سه بندر جدید در دیلم، گناوه و ریگ خبر داد و بیان کرد: قرار است بنادر مجهز در  این سه شهر ساحلی استان بوشهر ساخته شود که فاصله هر کدام به یکدیگر ۵۰ کیلومتر و معادن سنگ نیز در این مناطق فراهم است.

استاندار بوشهر ساخت بزرگراه در بوشهر را یکی دیگر از پروژه‌ها برای سرمایه‌گذاری دانست و خاطرنشان کرد: این پروژه دارای ۵۰ کیلومتر طول و ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی و یک پل بزرگ است که زمینه تردد خودروهای سنگین به بندر بوشهر را فراهم می‌کند.محمدی‌زاده ساخت طرح‌های گردشگری نوین از جمله تله‌کابین دریایی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: چون سواحل استان بوشهر با منطقه کوهستانی فاصله دارد زمینه اجرا طرح‌های گردشگری جدید از جمله تله‌کابین دریایی حائز اهمیت است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه ۷۰ درصد گاز و ۹۰ درصد نفت صادراتی ایران از استان بوشهر است خاطرنشان کرد: تنها نیروگاه هسته‌ای ایران در بوشهر قرار دارد و استقرار ۴۲ مجتمع پتروشیمی در این استان از دیگر ظرفیت‌های بوشهر محسوب می‌شود.

محمدی‌زاده با اظهار خرسندی از حضور شرکت سرمایه‌گذاری چینی در بوشهر خواستار فعال شدن دفتر این هیئت سرمایه‌گذار چینی در بوشهر و آغاز عملیات اجرایی در بخش‌های مختلف شد و گفت: همه گونه حمایت از سرمایه‌گذاران در استان بوشهر فراهم می‌شود.