ثبت جهانی خرمای کبکاب و زاهدی طلایی بوشهر

با ثبت ۲ واریته خرمای استان بوشهر شمار خرماهای ثبت جهانی شده ایران به ۶ رقم افزایش یافت

ثبت جهانی خرمای کبکاب و زاهدی طلایی بوشهر

مدیرکل حمایت از مالکیت‌های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با ثبت ۲ واریته خرمای استان بوشهر شامل کبکاب و زاهدی طلایی شمار خرماهای ثبت جهانی شده ایران به ۶ رقم افزایش یافت.

سید مهدی میرصالحی افزود: براین اساس ۶ واریته خرمای کشور شامل کبکاب و زاهدی طلایی بوشهر، استعمران خوزستان، پیارم حاجی آباد هرمزگان، ربّی سیستان و بلوچستان و مضافتی بم کرمان به ثبت جهانی رسیده‌اند. صالحی در ادامه بیان کرد: هیات وزیران مصوبه‌ای انجام داد که براساس آن وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است محصولات صادراتی ایران را در سازمان جهانی مالکیت فکری زیر نظر سازمان ملل متحد به ثبت جهانی برساند.

میرصالحی گفت: محصولاتی که در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت می رسد شامل محصولات استراتژیک و صادراتی هستند و در زمان حاضر ۵۵ محصول ایران در این سازمان به ثبت رسیده‌استوی اظهار داشت: در نظر داریم براساس دستورالعمل همه صادرکنندگان و تولید کنندگانی که می خواهند محصولات خود را صادر کنند به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خود مراجعه و درخواست بارکد کیو آر ( qr) بدهند و مجوز را از سازمان صمت بگیرند و پس از آن به سایت مرکز شماره گذاری کالا و خدمات مراجعه کنند و آن بارکد روی بسته بندی استفاده می‌شود.

مدیر کل حمایت از مالکیت های صنعتی وزارت صنعت یادآور شد: کسانی که از این بارکد برای صادرات استفاده می‌کنند می توانند از مشوق‌های صادراتی در سازمان توسعه تجارت و گمرک برخوردار شوند. وی بیان کرد: وقتی محصولی با چنین بارکدی صادر و ثبت بین المللی می‌شود، ارزشمندی، اصالت و استراتژیک بودن آن را برای مصرف کننده مشخص می‌کند.

میرصالحی افزود: هر مصرف کننده ای تمایل دارد محصولی که استفاده می‌کند اصل باشد بنابراین آن بارکد اصل بودن را برای مصرف کننده مشخص خواهد کرد.

وی گفت: دادن این بارکد باعث می‌شود صادر کننده و تولید کننده تشویق شوند که محصول خود را فله‌ای نفروشند و به صورت بسته بندی و با بارکد به فروش برسانند.