فروش لباس تاناکورا ممنوع شد

دلیل ممنوعیت: مسائل بهداشتی و قاچاق بودن

فروش لباس  تاناکورا  ممنوع شد

عضو اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تاکید کرد که فروش پوشاک تاناکورا، به دلیل مسائل بهداشتی و قاچاق بودن این نوع پوشاک، ممنوع است و در صورت برخورد با این نوع فروشگاه‌ها، پلمب می‌شوند. مجید افتخاری با بیان اینکه شنیده‌ها حاکی از ورود کالای تاناکورا به برخی استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان و سنندج است، افزود: عموماً از کالاهای تاناکورا استقبال زیادی نمی‌شود. 

عضو اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک در پاسخ به سوالی درباره پوشاک تاناکورای برند خارجی، گفت: این کالاها قطعاً قاچاق است و از راه شبکه‌های غیر قانونی زیرزمینی فروخته می‌شود. البته به گفته وی ممکن است که پوشاک خارجی اهدایی از سوی کشورهای دیگر هم باشد. به طوری که ممکن است پوشاک به یک کشور ثالث اهدا شده باشد، اما پوشاک برند از آنها جدا و فروخته شود.  افتخاری با بیان اینکه تعداد فروشگاه‌های تاناکورای فعال در کشور بسیار کم است، تصریح کرد: با بیشتر این واحدها چندین بار برخورد و پلمب شدند و حتی تعهد دادند، اما دوباره فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. اما همچنان اتحادیه در صورت مشاهده با آنها برخورد می‌کند. به گفته وی علت ممنوعیت فروش پوشاک تاناکورا، مسائل بهداشتی و قاچاق بودن این نوع پوشاک است. چرا که این لباس‌ها استاندارد ندارند، نظارتی بر وضعیت آن‌ها انجام نمی‌شود و حتی ممکن است منجر به آسیب جسمانی شود.

***
بازار غیر رسمى پوشاک دست دوم با عنوان فروش اجناس خارجى بسیارى را راغب کرده  که براى خرید پوشاک با هزینه کمترى لباس‌هاى استوک و تاناکورا را انتخاب کنند. خریداران، خرید پوشاک دست دوم  منحصربه‌فرد بودن و صرفه جویى در هزینه را از دلایل خرید تاناکورا می‌دانند. چندی پیش هم  ابراهیمی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک شیراز گفته بود عمده پوشاک تاناکورا از کشور انگلیس و از طریق مرز پاکستان وارد مى شود. درواقع این پوشاک بعد از عید کریسمس به کلیساها اهدا مى‌شود تا به‌عنوان هدیه به دیگر کشورها ارسال شود و از آنجا به صورت قاچاق وارد ایران شده و به فروش مى‌رسد.