رئیسی در دیدار با پاشینیان: امنیت ارمنستان برای ایران مهم است

رئیسی در دیدار با پاشینیان: امنیت ارمنستان برای ایران مهم است
ملاقات رئیس جمهور ایران با نخست وزیر ارمنستان در نیویورک

 دولت ارمنستان روز جمعه از دیدار «نیکول پاشینیان» نخست وزیر این کشور با آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران در حاشیه در چارچوب هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک خبر داد.

در این دیدار آمده است که پاشینیان با اشاره به تجاوزات گسترده  جمهوری آذربایجان به خاک ارمنستان و پیامدهای آن، بر اهمیت محکومیت اقدامات باکو، واکنش کافی جامعه بین المللی از جمله ایران به این کشور تاکید کرد.

آیت‌الله رئیسی نیز با اشاره به اینکه ایران با دقت تحولات را دنبال می‌کند، افزود: «همه مسائل منطقه باید به صورت مسالمت آمیز حل شود.»

رئیسی گفت: موضع ایران در خصوص تمامیت ارضی کشورها و غیرقابل قبول بودن تغییر مرزها در منطقه روشن است و نباید پیوند ایران با ارمنستان به خطر بیفتد. وی با تاکید بر اینکه ایران آماده حمایت از برقراری صلح در منطقه است، بیان کرد: «امنیت ارمنستان برای ایران مهم است.»

طرفین در این دیدار در خصوص توسعه و گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف تبادل نظر کردند.

 رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه در پیامی به مناسبت روز استقلال ارمنستان، به رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور تبریک گفت.

بر اساس این گزارش، آیت‌ الله رئیسی در پیام‌های خود خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی ایران برای روابط با کشورهای منطقه قفقاز از جمله ارمنستان اهمیت ویژه‌ای قائل است.

رئیس جمهور ایران با تاکید مجدد بر رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای همسایه، رایزنی‌های مستمر در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین را ضروری دانست.

چندی قبل ،«هاکوب ارشکیان» نایب رئیس پارلمان ارمنستان و «گاگیک پاپویان» رئیس گروه دوستی ارمنستان و ایران با هیاتی به سرپرستی «عباس مقتدایی خراسانی» نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.

 ارشکیان ضمن خوشامدگویی به هیات ایرانی خاطرنشان کرد که روابط بین پارلمانی بهترین بستر برای بحث در مورد موضوعات مورد علاقه طرفین است. نایب رئیس پارلمان ارمنستان گفت که هفته آینده سفر رسمی هیاتی به ریاست «آلن سیمونیان» رئیس مجلس ارمنستان به جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شده است. وی گفت که همکاری ارمنستان و ایران می‌تواند الگوی خوبی برای دو کشور باشد.

یک سیاستمدار ارمنستانی نیز به تازگی اظهار داشت که ایران از جمله کشورهایی است که خواستار حفظ موجودیت ارمنستان واحد است.