آلرژی کودکان در آستانه فصل سرما

آلرژی کودکان در آستانه فصل سرما
مهم‌ترین بخش درمان تشخیص علت آلرژی و نوع آلرژن حساسیت زا است

آلرژی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن در جهان است که در اثر حساسیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن به مواد معمولی بی‌ضرر در محیط (آلرژن) ایجاد می‌شود.

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی کودکان گفت: کودکان همیشه در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند؛ اما زمانی که آبریزش بینی و عطسه آن‌ها تا چند هفته ادامه پیدا کند، لازم است احتمال بیماری حساسیت و آلرژی بررسی شود.

وی افزود: عطسه‌های طولانی مدت، گرفتگی بینی یا آبریزش بینی نشانه‌هایی از وجود رینیت آلرژیک یا حساسیت کودکان است.

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز ادامه داد: حساسیت فصلی واکنشی است که به دلایل خاصی تنها در برخی از افراد دیده می‌شود. سیستم ایمنی این افراد نسبت به برخی چیز‌های بی‌خطر موجود در محیط مثل گرده گیاهان یا قارچ‌ها واکنش بیش از حد نشان می‌دهد و باعث بروز علائمی شبیه به سرماخوردگی می‌شود.

سید حسام الدین نبوی زاده، اظهار داشت: مهم‌ترین بخش درمان تشخیص علت آلرژی و نوع آلرژن حساسیت زا است. گاهی اوقات می‌توان با دوری و حذف آلرژن و یا محدود کردن تماس با آلرژن، از واکنش آلرژیک پیشگیری کرد.

به گفته این پزشک اگر فصل خاصی موجب حساسیت می‌شود، می‌توان با بستن پنجره‌ها و استفاده از تهویه هوای مطبوع و ماندن در فضا‌های بسته در صورت امکان از موارد آلرژی زا دوری کرد. شستن مرتب دست‌ها و دوش گرفتن و عوض کردن لباس‌ها بعد از به خانه برگشتن می‌تواند از حساسیت پیشگیری کند.

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: در صورتی که با دوری از مواد آلرژی زا نتوان حساسیت را کنترل کرد، می‌توان درمان دارویی را آغاز کرد. از جمله دارو‌های متداول برای حساسیت فصلی می‌توان به آنتی هیستامین‌ها و اسپری‌های استروئیدی اشاره کرد.

سید حسام الدین نبوی زاده، افزود: خوب است بدانیم که محرک‌ها و عوامل آلرژی زای موجود در مدرسه، علائم آلرژی را تشدید می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود به کودکمان درباره اینکه چه چیز باعث علائمی مانند آبریزش بینی، احساس خارش در چشم‌ها یا مواردی از این قبیل می‌شود، آگاهی بدهیم.

موارد زیر می‌تواند در تشدید علایم آلرژی موثر باشد:

غبار که تا حدودی معمول است، اما اگر کلاس دارای تهویه هوای مطبوع باشد، آلرژی‌های کمتری از آن ناشی می‌شود.

عوامل آلرژی زای حیوانات که می‌تواند در کلاس درس‌هایی که حیواناتی مانند همستر یا خرگوش وجود دارند، مشکل ساز باشد.

کپک که در دستشویی مرطوب و لوله‌های نشت کرده می‌تواند با تشدید خطر آلرژی همراه باشد.

گرد و غبار گچ و بو‌های شدید

بنابراین توصیه می‌شود کودکان را تشویق کنیم اگر چیزی در کلاس باعث عطسه یا گرفتگی بینی می‌شود، با معلم در این باره صحبت کنند.

برای درمان آلرژی فصلی پاییز در کودکان، باید عوامل محرک سیستم ایمنی بدن را بشناسیم.

گام دوم کنترل آلرژی و دوری کردن از آلرژن موردنظر است. شاید در برخی موارد، این امکان وجود نداشته باشد که توصیه می‌شود از سوی متخصص و دارو درمانی کنترل شود.

با تشخیص پزشک می‌توان از واکسن ضد حساسیت استفاده کرد که بدن کودک را نسبت به ماده حساسیت زا عادت می‌دهد.

آلرژی می‌تواند برای هر کودکی رخ دهد که باید نسبت به علائم آن دقت کرد تا بتوان در زمانی کوتاه، بیماری را تحت کنترل قرار داد.

آلرژی با علائم سرماخوردگی شباهت بسیاری دارد که با توجه به مواردی که اشاره شد، باید دقت لازم را داشته باشیم و با مراجعه به متخصص ایمونولوژی اقدامات لازم را انجام دهیم.