۴۰ درصد نخل‌های خوزستان از بین رفتند

70 تا 80 درصد از خرمای ایران مربوط به خوزستان است

۴۰ درصد نخل‌های خوزستان از بین رفتند
تاثیر کمبود آب بر نخل های خوزستان

نایب رییس اتاق بازرگانی اهواز در مورد تاثیر کمبود آب خوزستان بر تجارت این منطقه گفت: مشکل کمبود آب از ابعاد مختلفی می‌تواند در تجارت ما به خصوص در حوزه کشاورزی تاثیر گذار است. با کمبود آب محصولاتی که صادراتی هستند ضعیف می‌شوند. برای مثال 40 درصد از نخل‌های خوزستان به علت کمبود آب از بین رفته‌اند. کمبود آب باعث افزایش شوری آب شده و خرما هم طعم خوبی نمی‌گیرد، این موضوع از کیفیت محصول ما کم کرده، در بازار رقابت ضعیف می‌شویم و مشتری ضعیف سمت ما می‌آید. خرمای خوزستان به 40 کشور صادر می‌شود، 70 تا 80 درصد از خرمای ایران مربوط به خوزستان است. ممکن است با برندهای دیگری صادر شود، اما مربوط به خوزستان می‌شوند.

سید سلطان حسینی امین تاکید کرد: شاید کمبود آب حدود 10 درصد روی کیفیت محصولات ما تاثیر گذاشته اما فراتر از آن موضوع روابط سیاسی است که صادرات ما را روز به روز کمتر می‌کند، درصد بالایی از روابط بین‌المللی را باید در روابط سیاسی جستجو کرد.

وی افزود: باید یک برنامه در سطح ملی که نظم و نظارت کافی داشته باشد طراحی شود تا بتواند مشکل آب را حل کند. ما الگوی کشت درستی در کشور نداریم و دولت باید به طور جدی برنامه ریزی داشته باشند و واقعا افراد دلسوز روی کار بیایند نه اینطور که فقط به علت حضور یک فرد در یک حزب، بدون هیچ دانشی روی کار بیاید.

عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: مشکل ما بی‌برنامگی و بی‌نظمی در مدیریت است. ایران ثروت زیادی دارد، خوزستان جزو 4 سرزمین طلایی جهان است اما بی‌برنامگی وضعیت را بسیار بد کرده است. من فکر می‌کنم که اراده‌ای برای حل این مشکل وجود ندارد چراکه اگر قرار بر حل مشکل بود با افراد متخصص باید این کار را می‌کردند نه اینکه مباحث سیاسی در میان باشد.