جان گرفتن بزرگترین آبشار فصلی خاورمیانه در «نی‌ریز»

جان گرفتن بزرگترین آبشار فصلی خاورمیانه در «نی‌ریز»

بارندگی‌های اخیر جان تازه‌ای به بزرگترین آبشار خاورمیانه در شهرستان نی ریز استان فارس داد و آب در رگ حیات این پهنه جاری شد.

باران‌های اخیر جنوب کشور و استان فارس موجب جاری شدن آب در بسیاری از آبشارهای فارس ازجمله آبشار تارم شهرستان نی ریز شده است.
طی ۲ روز گذشته بیش از ۸۱ میلیمتر باران در این شهرستان باریده و جویبارهای این منطقه را زنده کرده است.
جاری شدن جویبارهای این شهرستان و رودها جانی تازه به آبشار تارم نی ریز داده و این آبشار فصلی که بلندترین در خاورمیانه است و ۱۱۵ متر ارتفاع دارد را روان کرده است‌.
آب فرود آمده از تارم با خلق آبشارهای کوچک از میان باغستان‌های بادام،گردو و انجیر عبور و در دشت‌های این منطقه آرام می‌گیرد.
 
آبشار تارم نی ریز در پنج کیلومتری نی ریز و در دامنه کوه های جنوبی این شهرستان واقع بوده و تلفیقی از زیبایی های طبیعی چون چشمه، کوه، جنگل یک قنات زیبا به نام ابازردشت بر زیبایی آن افزوده است.
شهرستان نی ریز در ۳۵ کیلومتری شمال شرق استهبان و حدود ۲۰۰ کیلومتری شیراز واقع است و طبیعت زیبای آن در نوع خود دیدنی و جذاب است.
این منطقه که در مسیر جاده نی ریز به ارسنجان قرار گرفته، هر ساله هزاران پرنده مهاجر از جمله فلامینگو، پلیکان، درنا، غاز وحشی و انواع اردک ها را در خود پذیرا است از سال ۱۳۴۷ تاکنون جزو مناطق حفاظت شده قرار گرفته و دارای پوشش گیاهی متنوعی شامل انواع درختان بنه، بادام کوهی، کهکم، قیچ و گیاهان مرتعی مانند درمنه، جاشیر، بارهنگ، گون، انفوزه و آویشن می باشد.
منطقه حفاظت شده بهرام گور نیز با وسعت ۲۶۰ هزار هکتار در جنوب شرقی شهرستان نی ریز واقع شده و از ارزش اکولوژیکی و تحقیقاتی بالایی برخوردار است.

قنات های شادابخت، کتان، خبار و ابازردشت که در اطراف این شهرستان واقع اند علاوه بر آبیاری باغ ها و زمین های کشاورزی از مهمترین تفرجگاه های نی ریز به حساب می آیند.