درخواست از رئیس‌جمهور برای نجات هرمز

زمین خواری و تخریب منابع، جزیره هرمز یکی از زیباترین جزایر گردشگری ایران را تهدید می کند

درخواست از رئیس‌جمهور برای نجات هرمز

کارشناسان و فعالان میراث‌فرهنگی از رئیس‌جمهوری خواستند با صدور دستور ثبت ملی و جهانی جزیره هرمز، از زمین‌خواری و تخریب این جزیره بی‌مانند جلوگیری شود.

 جزیره هرمز یکی از زیباترین جزایر گردشگری ایران و از ذخایر مهم میراث طبیعی کشور است که در سال‌های گذشته با معضل زمین‌خواری و تخریب منابع و میراث طبیعی‌اش مواجه شده است.
جزیره هرمز به‌رغم برخورداری از غنای طبیعی، اما هنوز نه‌تنها ثبت ملی نشده بلکه  در تازه‌ترین خبر دریافته  شده  موضوع ثبت ملی جزیره هرمز از مدت‌ها قبل در وزارت میراث‌فرهنگی مطرح بوده و هنوز هیچ نتیجه‌ای نداشته است.
فعالان و کارشناسان میراث‌فرهنگی و طبیعی استان هرمزگان اما همزمان با سفر سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری به این استان در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری از او خواستند که ثبت جهانی جزیره هرمز را در دستور کار قرار دهد. به نوشته آنها جزیره هرمز به‌دلیل تخریب‌های غیرقابل جبران در معرض خطر است و جزیره‌ای که می‌تواند به تمامی به‌عنوان یک موزه در سطح جهان معرفی شود با هجوم زمین‌خوارها مواجه شده است.
فعالان میراث فرهنگی همچنین از رئیس‌جمهوری خواسته‌اند تا ثبت جزیره هرمز به‌عنوان اکوموزه (موزه طبیعی) در یونسکو را در دستور کار قرار دهد.
فعالان و کارشناسان میراث‌فرهنگی استان هرمزگان، با اعلام این موضوع که ثبت جهانی جزیره هرمز به‌عنوان اکوموزه در یونسکو می‌تواند از تخریب این سرمایه ملی جلوگیری کند، اعلام کرده‌اند نیاز است تا در مرحله اول منظر فرهنگی جزیره هرمز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسد.
در این نامه که خطاب به رئیس‌جمهوری نوشته شده، آمده است: «همانگونه که مستحضر هستید، سرزمین عزیزمان از سپیده‌دمان تاریخ به‌عنوان یکی از گهواره‌های شکل‌گیری تمدن بشری شناخته شده است. مردم استان هرمزگان نیز نقش مهمی در ساخت و پاسداری از این هویت ملی داشته‌اند؛ اقتداری از جنس دوستی با ملت‌های دیگر از راه تجارت و سفر که طی چندین قرن و خصوصا قرون پنجم تا نهم هجری، ثروتی گرانبها را به بار آورد؛ گنجینه‌ای که زمینه‌ساز رشک استعمارگران پرتغالی و انگلیسی و در نتیجه هجوم غارت‌گرانه آنان را به سواحل خلیج‌فارس پدید آورد که در تاریخ ثبت شده است
نویسندگان این نامه در وصف جزیره هرمز خطاب به رئیس‌جمهوری نوشته‌اند: «سالیان سال است که این پیشینه سرافراز تاریخی و طبیعی گاهی در قالب سنگ‌نوشته‌های بادافشان رودان، سنگ‌نگاره‌های باستانی دهتل بستک، قلعه‌های هزاره میناب و فین و مغویه، صنعت لنج‌سازی‌ قشم، بافت معماری بندر کنگ و گاهی در قالب مناظر بی‌نظیر طبیعی چون جنگل حرا (هرا) و غارهای نمکدان قشم موجب افتخار و عشق به مام میهن شده است.
زلزله و سیل امسال متأسفانه ضمن آسیب فراوان به این بناهای تاریخی و مناظر طبیعی، بار دیگر نشان داد که کار حفاظت، مرمت و نگهداری از این میراث‌های بی‌همتا به‌درستی انجام نپذیرفته است و نیازمند توجه جدی دولت است.
با این همه اما شاید هیچ‌کدام به اندازه جزیره بی‌نظیر هرمز در معرض خطر و نیازمند توجه جدی دولت نیست تا هم از تخریب غیرقابل جبران جلوگیری شده و هم بار دیگر در چشم جهانیان شناسانده و زمینه آن شود که این بار تمامی مردم جهان به‌عنوان گردشگر مهمان این جزیره موزه‌ای و مبهوت جمال بی‌مانندش شوند و توسعه منطقه در ساحتی بسیار امروزی شکل بگیرد
در این نامه خطاب به رئیس‌جمهوری آمده است: «همانگونه که مستحضر هستید این جزیره به‌علت ویژگی‌های طبیعی و زمین‌شناسی در جهان بی‌نظیر است که از این‌رو به بهشت زمین‌شناسی جهان شهرت یافته است. این گنبد نمکی یگانه که فقط 42کیلومترمربع مساحت دارد، پر از تپه‌های رنگین است که خوراکی بوده و در خود 70نوع کانی با بیش از 90طیف رنگی شناسایی‌شده دارد و در کل جهان همانند نداشته، اما به‌دلیل غفلت از درک عظمت و اهمیت بی‌مانندش در سال‌های اخیر فقط مرکز استحصال نمک و فروش خاک سرخ بوده است؛ یعنی گوهری که میلیون‌ها سال طول کشیده تا ذره‌ذره شکل گرفته، خروار خروار با کمترین بها صادر شده است؛ آن هم خاکی که تماشای سرخی بی‌بدیل آن هزاران خاطرخواه در میان دوستداران طبیعت‌گردی جهان دارد
این نامه افزوده است: «دره رنگین‌کمان‌ها نامی است برای توصیف فقط قسمتی کوچک از طبیعت مسحور‌کننده هرمز که هر وجب آن به رنگی، طیفی و طراوتی از یشمی و فیروزه‌ای گرفته تا یاسی و ارغوانی است و هر ساله هزاران هموطن گردشگر با تماشای آن ضمن لذت بصری فراوان از چنین شاهکاری از تنوع رنگ و سنگ و خاک و گره خوردگی آن با دریا، به‌خود به‌عنوان یک ایرانی افتخار می‌کنند که مستحق چنین موهبت الهی شده‌اند و این در حالی است که تمامی جزیره چنین ویژگی منحصر به فردی دارد
نویسندگان نامه در درخواست خود از رئیس‌جمهوری برای ثبت ملی و جهانی جزیره هرمز نوشته‌اند: «ثبت و حفظ موزه‌های طبیعت یکی از سالم‌ترین گونه‌های جدید توسعه در جهان امروز است که ده‌ها نمونه آن در فهرست آثار غیرملموس و طبیعی بشر در سازمان فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده است و مؤلفه‌های فرهنگی و طبیعی سبب‌ساز آن شده است که در سال‌های اخیر این گوهر ارزشمند به‌عنوان طعمه‌ای در چشم عده‌ای نامحرم در‌آید و زمین‌خواری گسترده برای تصاحب منظر طبیعی جزیره زیر عناوین نهادها و شرکت‌های سرمایه‌گذار باب شود و حیثیت این جزیره در معرض تملک غیرمسئولانه و تخریب‌های وحشتناک قرار گیرد. لذا ما امضاکنندگان به‌عنوان علاقه‌مندان به میراث فرهنگی و طبیعی هرمزگان خواستاریم در گام نخست منظر طبیعی و فرهنگی کل جزیره هرمز به ثبت ملی برسد و سپس پرونده‌سازی‌‌های لازم جهت قرار گرفتن در فهرست میراث طبیعی یونسکو به عمل‌آید تا هم از تخریب این سرمایه ملی جلوگیری و هم مقدمات تبدیل آن به دومین اکوموزه کشور فراهم شود. بسیار امیدواریم که این توفیق برای مردم هرمزگان در دولت جناب عالی و وزارت جناب آقای ضرغامی رقم بخورد