سیل ۱۱۰۰ خانه در جنوب فارس را تخریب کرد

سیل ۱۱۰۰ خانه در جنوب فارس را تخریب کرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه بیش از هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی در مناطق جنوبی استان در پی بارندگی های اخیر تخریب شده گفت: ۵۰۰ چادر برای اسکان موقت مردم در این مناطق توزیع شد.

محمود رضایی جمعه در این باره به خبرنگاران گفت: در برخی از نقاط جنوب استان فارس میزان بارش ها به ۲۰۰ میلیمتر رسید که در این نقاط به ویژه در شهر بیرم لارستان ، بیش از ۵۰۰ چادر برای اسکان موقت میان مردم توزیع و عملیات ساماندهی انجام شد.
وی همچنین به توزیع اقلام غذایی از طریق بالگرد برای نقاطی که دسترسی جاده ای به آنان متوقف شده بود اشاره کرد و گفت: این اقدام از طریق سازمان هلال احمر به ویژه برای شهرستان مهر و بخش هایی از شهرستان لارستان انجام شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس عنوان کرد: بعد از توقف بارش ها ، تیم های ارزیابی بنیاد مسکن فارس و شرکت ها و دستگاه های متولی زیرساخت ها در استان ، بررسی شرایط و ارزیابی خسارات وارده را آغاز کرده اند. 
به گفته رضایی طبق برآوردهای اولیه ، ۵۰۰ واحد مسکونی نیاز به بازسازی دارند و ‌۶۰۰  واحد نیز نیازمند تعمیرند.  
وی گفت : ارقام این خسارات از طریق سازمان مدیریت بحران کشور به هیات دولت اعلام می شود . 
بعد از تصویب این ارقام در هیات دولت ، برای جبران این خسارات چاره اندیشی و در بحث ایجاد زیر ساخت ها ، بازسازی و تعمیر منازل مسکونی ،  اقدامات لازم آغاز خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس  همچنین به خسارات وارده در حوزه راه های روستایی ، شهری و بین شهری استان و همچنین خسارت های مرتبط با قطع آب ، برق و گاز در نقاط مختلف استان به دنبال بارش باران و برف در هفته گذشته اشاره و اظهار کرد: طبق برآوردهای صورت گرفته خسارتی معادل هزار میلیارد تومان در حوزه زیرساخت ها وارد شده است که البته ارقام دقیق خسارت در این حوزه ها در چند روز آینده اعلام خواهد شد. 
رضایی اضافه کرد: البته در حین بارش ها و بعد از آن عوامل عمرانی و اجرایی فارس به ویژه در نقاط جنوبی استان برای اصلاح مسیرها و پل های آسیب دیده و شانه‌های جاده‌ها و در مجموع بازگشایی مسیرهای مشکل دار فعال بوده و هستند.
وی با اشاره به اینکه عملیات بازسازی جاده‌ها و تعمیر راه ها در حال انجام است ، اظهار  داشت: هر چند برگشت شرایط به روال عادی زمان خواهد برد اما به مردم استان این قول را می دهیم که در کمترین زمان ممکن ، اصلاحات صورت گیرد و عملیات عمرانی لازم انجام شود. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ادامه داد: متاسفانه همزمان با بارش های اخیر به ویژه در مناطق جنوبی استان و در شهرستان های لامرد ، مهر، لارستان و زرین دشت شاهد تلفات انسانی نیز بودیم.
سیل روزهای ۱۲و۱۳ دی ماه در جنوب و شرق فارس پنج نفر را به کام مرگ کشاند و خسارت مالی سنگینی بجا گذاشت.