روز سرنوشت ساز برجام

گره باقیمانده برای احیا

روز سرنوشت ساز برجام

استفانی لیختن اشتاین، خبرنگار پولتیکو به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی نوشت: هدف از مذاکرات فعلی در وین نهایی کردن متنی است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ۲۱ جولای برای احیای برجام، ارائه داده است و فرصت برای مذاکرات به پایان رسیده است.

این دیپلمات ارشد اروپایی تصریح کرد، مذاکرات حول چهار تا پنج موضوع فنی انجام می شود.این دیپلمات در ادامه درباره چشم انداز موفقیت این مذاکرات گفت: "من فکر می کنم امکان توافق وجود دارد، اما آسان نخواهد بود."

وی افزود: "مشکل خروج سپاه از لیست سازمان های تروریستی حل شده و توافق شده است که در مذاکره مستقیم آمریکا و ایران در آینده،مورد بحث قرار گیرد. همچنین موضوع اخذ تضمین حل شده است و ایران دیگر خواهان تضمین سیاسی نیست. ما به این نگرانی [ضمانت‌ها] در متن به شیوه‌ای کاملاً اساسی رسیدگی می‌کنیم. ایران از آنچه در متن ضمانت‌ها گنجانده شده خرسند است".

استفانی لیختن اشتاین درباره مساله بازرسی های پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی ، نوشت، از اظهارات این مقام ارشد اتحادیه اروپا مشخص بود که این موضوع حل نشده است. این دیپلمات ارشد اروپایی گفت که این موضوع "در چارچوب برجام مورد بحث قرار نمی گیرد."

***

دور جدید مذاکرات از ویژگی های خاصی برخوردار است. خاص بودن این دور از مذاکرات به این خاطر است که امیدها و هم بیم‌های آن در حال بیشتر شدن است؛ هم می تواند درهای مذاکره و دیپلماسی را برای همیشه ببندد و هم قادر است زمینه ساز بازگشت آمریکا به برجام و تمدید توافق هسته ای گردد.

اگرچه توافق در دور جدید مذاکرات ممکن است اما آسان نیست و چالش ها و گره هایی در این رابطه وجود دارد که نمی توان از آنها غفلت کرد.