گرمازدگی چگونه علائم حیاتی بدن را به خطر می‌اندازد؟

گرمازدگی چگونه علائم حیاتی بدن را به خطر می‌اندازد؟

یک متخصص طب اورژانس با اشاره به علائم گرمازدگی گفت: اگر مایعات از دست رفته بدن جبران نشود، علائم گرمازدگی افزایش می‌یابند و به تدریج علائم حیاتی فرد دچار خطر می‌شود.

دکتر علی وفاق نعمت‌اللهی در مورد گرمازدگی و راه‌های مقابله با آن اظهار کرد: در فصل گرم سال بسیاری از افراد مراجعه‌کننده به اورژانس و مراکز درمانی دچار گرمازدگی هستند. گرمازدگی بیشتر در افرادی مشاهده می‌شود که به صورت کوتاه مدت به مناطق گرم مسافرت می‌کنند.

وی افزود: بدن معمولا یک سری دفاعیه‌هایی در برابر گرما دارد که تعریق، افزایش تنفس و گشاد شدن عروق پوست برخی از این دفاعیات بدن هستند اما با این وجود هر کسی در محیط گرم قرار بگیرد و فعالیت زیادی داشته باشد و آب بدنش جبران نشود دچار علائم گرمازدگی خواهد شد.  

این متخصص طب اورژانس گفت: گرمازدگی بیشتر در افرادی که موقت در مناطق گرمسیر حضور پیدا می‌کنند، کودکان یا افراد مسن، افراد دارای بیماری‌های خاص، افراد مبتلا به پرکاری تیروئید، فشار خون یا چربی خون بالا رخ می‌دهد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه گرمازدگی زمانی رخ می‌دهد که دفاع بدن از حرارت محیط عقب می‌افتد، گفت: بدن افزایش دمای محیط و مرکزی بدن را حس می‌کند بنابراین در مقابل این گرما تعریق افزایش پیدا می‌کند و با عرق کردن آب و نمک بدن از بین می‌رود و تنها آب بدن جبران می‌شود که از دست دادن نمک مکرر و جایگزینی آب به تنهایی موجب گرمازدگی می‌شود.

وی افزود: اگر فرد آب ننوشد و آب بدن هم جبران نشود گرمازدگی سریعتر رخ می‌دهد

این متخصص طب اورژانس گفت: علائم کوچک گرمازدگی شامل بروز علائم پوستی، تورم دست و پا، سر درد، سرگیجه، تهوع و احساس تنگی نفس است که اگر مایعات از دست رفته بدن جبران نشود علائم افزایش می‌یابند و به تدریج علائم حیاتی فرد دچار خطر می‌شود.