کشف نمادهای بین‌النهرین باستان در دروازه پارسه

کاوش‌های باستان‌شناسی به کشف آجرهای لعاب‌دار برجسته منتهی شد

کشف نمادهای بین‌النهرین باستان در دروازه پارسه
محوطه باستانی تل‌آجری در شهر پارسه
کاوش‌های باستان‌شناسی مشترک هیأت ایرانی ایتالیایی در محوطه باستانی تل آجری در شهر پارسه تخت‌جمشید به سرپرستی مشترک علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز و پروفسور پی‌یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا به انجام رسید.
سرپرست ایرانی هیأت باستان‌شناسی در محوطه باستانی دروازه پارسه، محوطه تل‌آجری را همان محوطه‌ای خواند که ویرانه‌های دروازه پارسه در آن کشف شده و تصریح کرد: این بنای بزرگ و باشکوه در منطقه باغ فیروزی در ۳/۵ کیلومتری شمال‌غربی تختگاه تخت‌جمشید قرار دارد.
علیرضا عسکری چاوردی مهم‌ترین نتایج باستان‌شناسی این فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه را شناسایی فونداسیون دو برج بزرگ ضلع جنوب‌شرقی و جنوب‌غربی این دروازه تاریخی اعلام کرد و گفت: همچنین در این فصل، نمای بخش غربی بنای دروازه به طول ۴۰ متر نمایان شد.
این باستان‌شناس افزود: در روند کاوش‌های این فصل، پلان این بنای تاریخی بیش از پیش به‌ صورت نسخه‌ای مشابه از دروازه ایشتار بابل ظاهر می‌شود که در آن ویژگی‌های جدید و بدیعی مانند هسته خشت و گلی دیوارهای آجر پخته نمایان شده است.
وی اظهار کرد: در کاوش‌های این فصل تکه‌های کتیبه‌های میخی به زبان‌های بابلی و ایلامی به همراه آجرهای لعاب‌دار برجسته متعلق به تابلوهایی با نقوش گاو نر و ماراژدهای موشخوشو نماد ایزد مَردوک از بین‌النهرین باستان از این دروازه به‌دست آمد.