بهترین و بدترین کشورها در خصوص حقوق معلمان

در آمریکا معمولاً معلمان زن‌ بسیار کمتر از مردها حقوق می‌گیرند!

بهترین و بدترین کشورها در خصوص حقوق معلمان

وقتی به شرایط معلم‌های سراسر جهان فکر می‌کنیم اولین چیزی که به ذهن‌مان می‌آید، حقوق آنهاست. امروزه شرایط کار و پرداختی‌های معلم‌های سراسر جهان با یکدیگر بسیار متفاوت است. بنابر آخرین بررسی‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) معلم‌های دوره ابتدایی با ۱۵ سال سابقه کار در لوگزامبورگ بیشترین حقوق را دریافت می‌کنند که به‌طور متوسط سالانه ۱۰۱ هزار و ۳۶۰ دلار درآمد است.
در ایالات متحده آمریکا، حقوق معلم‌ها بعد از آلمان، کانادا، هلند، استرالیا و ایرلند چیزی حدود ۶۲ هزار دلار در سال است.
در این بررسی مشخص شده که معلم‌های دوره متوسطه با ۱۵ سال سابقه، باز هم در کشور لوگزامبورگ بیش از کشورهای دیگر عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی درآمد دارند و آن تقریباً ۱۰۹هزار دلار است.
وضعیت معلم‌های ایالات متحده آمریکا از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است و نیویورک از نظر حقوق، پاداش و محیط کار معلم‌ها بهتر از ایالت‌های دیگر است.
در مقابل بدترین ایالت‌های آمریکا برای معلم‌ها از نظر حقوق پایین، نیوهمشایر و منطقه کلمبیا (واشنگتن دی.سی) است.
در کشورهای کره جنوبی، اسپانیا، کانادا، پرتغال و ترکیه، معلم‌ها از درآمد خوبی برخوردار هستند. اما بدترین کشورها از نظر حقوق، مجارستان، شیلی، جمهوری اسلواکی و جمهوری چک است.


رتبه بندی آنها چگونه است؟

در بیشتر کشورها حقوق معلم‌ها بر اساس تجربه و سابقه کاری‌شان، افزایش می‌یابد. مثلاً در انگلستان، معلم‌ها در سه گروه بی‌تجربه، نسبتاً باتجربه و کارکشته طبقه‌بندی می‌شوند و بر اساس سوابق حرفه‌ای‌شان و تجربه کاری‌شان درآمد دارند. در ضمن حقوق معلم‌ها در موسسه‌های مختلف بنابر کاری که انجام می‌دهند ممکن است کمی متفاوت باشد. در ضمن معلم‌هایی که در لندن زندگی می‌کنند، به دلیل اینکه هزینه‌های زندگی در این شهر سرسام‌آورست، بیش از مناطق دیگر حقوق دریافت می‌کنند. به‌طور کلی معلم‌های کارکشته در این کشور، بنابر رشته‌ و مقطعی که درس می‌دهند، سالانه از ۲۶هزار تا ۴۲هزار پوند سالانه دریافت می‌کنند و حقوق معلم‌هایی که نسبتاً باتجربه هستند، از ۲۵هزار تا ۳۲هزار پوند متفاوت است. معلم‌هایی هم که تجربه کاری ندارند و تازه مشغول به کار شده‌اند، درآمدی از ۱۸هزار تا ۲۹هزار پوند در سال دارند .البته این معلم‌ها بنابر سابقه کاری‌شان بابت تامین مواد غذایی از ۱۸هزار تا ۴۱هزار پوند دریافت می‌کنند.
نکته دیگر اینکه در کشوری مثل آمریکا، معلم‌های برخی از ایالت‌ها مانند واشنگتن دی‌.سی به وضعیت خود اعتراض دارند و می‌گویند، نمی‌توانید محصل‌های با رتبه و مهارت بالا داشته باشید، اگر معلم‌ها را آخر از همه در نظر بگیرید. البته این تبعیض بین معلم‌های مرد و زن هم هست و معمولاً زن‌ها بسیار کمتر از مردها حقوق می‌گیرند!