پرویز دهداری؛ مرد دوست داشتنی و متفاوت فوتبال ایران

29 سال پیش در چنین روزی فوتبال خوزستان معلم اخلاق خود را از دست داد

پرویز دهداری؛ مرد دوست داشتنی و متفاوت فوتبال ایران
محصلی که معلم اخلاق فوتبال ایران شد

 پرویز دهداری مردی اخلاق‌مدار و از نمادهای مکتب شاهین است که با گذشت ۲۹ سال از درگذشت وی، همچنان نامش در بین اهالی فوتبال جاودانه است.
زنده یاد پرویز دهداری در سال ۱۳۱۲ در شهرستان مرودشت روستای "گلدشت" چشم به جهان گشود و پس از عزیمت خانواده به آبادان، فوتبالش را در این شهر فوتبال‌خیز آغاز کرد و از این خطه به بازی در تیم‌ملی و سرمربیگری آن نیز رسید.
پرویز دهداری از مهاجمان بزرگ تیم شاهین و نخستین سرمربی تیم پرسپولیس بود. مربی و مدیری که اخلاق‌مداری آن‌قدر برایش بر نتیجه‌گرایی مقدم بود که پایبندی و تاکید او به اصول اخلاقی، او را در بین اهالی ورزش به عنوان "معلم اخلاق" مشهور کرد. مردی که ۲۹ از درگذشت او در سن ۵۷ سالگی می‌گذرد اما همچنان محبوب و دوست‌داشتنی است.
دهداری تجلی انسانیت و اخلاق در ورزش بود و این‌ روزها که اخلاق در فوتبال یک حلقه گمشده است، جای خالی این معلم اخلاق بیش از پیش احساس می‌شود، معلمی که تاثیرات اخلاقی او بر شاگردانش فقط در مستطیل سبز نبود و توانسته بود تحول خوبی در زندگی شخصی‌شان نیز ایجاد کند.
دهداری حتی برای پررنگ کردن اخلاق در فوتبال از خود و خانواده‌اش نیز گذشت؛ او در برهه‌ای که مستاجر بود، حتی کلید خانه‌ای که بابت ۲ سال سرمربیگری بدون دستمزد در یکی از تیم‌ها به او داده شد را نپذیرفت و آن را به شاگرد تازه داماد خود داد.  حتی در قبال پذیرفتن مسئولیت هدایت تیم‌ملی، نه تنها ریالی از بابت این سمت به عنوان دستمزد دریافت نمی‌کرد، بلکه از جیب خود و امکانات محدودی که داشت نیز برای فوتبال هزینه می‌کرد. او عاشق فوتبال بود.