0

پذیرش شایعه و پیوند آن با زیربنای اقتصاد

  • کد خبر : 971
  • 31 اردیبهشت 1399 - 12:36
پذیرش شایعه و پیوند آن با زیربنای اقتصاد
واژه شایعه به لحاظ لغوی و ریشه شناسی کلمه ای عربی است که وارد زبان فارسی شده و در زبان فارسی رایج ، معادلی بر آن وجود ندارد. به لحاظ کنشی، شایعه محصول رفتار جمعی کنشگران اجتماعی در فضای مبهم و آشفته اجتماعی است، محصولی ساری که باید در قالب نظریات روانشناسی اجتماعی تبیین شود.

دکتر اکرم حمیدیان/خبرنیوز

شایعه خبری غیر رسمی است که بدون ارجاع به منبع مشخصی و در هاله ای از ابهام در گفتگوهای کنشگران اجتماعی وجود می یابد و منتشر می شود. مهمترین علت انتشار آن، میل جمعی افراد جامعه برای آگاهی از یک موضوع در فقدان منبع موثق اطلاع رسانی است؛هنگامی که افراد جامعه به منابع موثق اطلاعات رسمی دسترسی نداشته باشند، خبرهای پراکنده هر منبع غیر رسمی و تایید نشده را می پذیرند و به سایرین منتقل می کنند.

براساس موضوع شایعه، می توان دسته بندی سه گانه ای ارائه کرد: شایعات اقتصادی، شایعات فرهنگی اجتماعی و شایعات سیاسی.

از آنجایی که شایعه بنیان ثابت،درست و شفافی ندارد، در حوزه هایی که شفافیت و ثبات کمتر است ،بیشتر پدید می آید. از این رو بیشتر شایعات کشور ما در حوزه اقتصاد و سیاست است و در حوزه فرهنگ و اجتماع شایع پراکنی کمتری وجود دارد و یا اگر موارد نه چندانی مطرح شود،خیلی زود از بین می روند. به طور مثال گاه در مورد سلبریتی ها شایعاتی منتشر می شود اما دامنه گسترش این شایعات و مخاطبانش محدود است و زود فراموش می شوند.
در علم ارتباطات، دو عامل در شیوع شایعه کلیدی هستند:
1- اهمیت مساله ای که خبر دروغ یا شایعه راجع به آن پخش می شود
2-ابهام در صحت و سقم خبر. بر این پایه،مهمترین علت گسترش و پذیرش شایعات اقتصادی و سیاسی را باید در پیوند با عامل زیربنایی اقتصاد تحلیل کرد .
مهمترین دلایل اقبال فراوان شایعات اقتصادی،در وضعیت نامناسب و نا کارآمد اقتصاد کشور نهفته اند؛ عدم شفافیت بخش های خصوصی و دولتی اقتصادی، وجود اقتصاد زیرزمینی، فسادهای مالی ساختاری گسترده و فقر و ضعف قدرت اقتصادی اکثریت خانوارهای ایرانی* سبب شده تا با کوچکترین شایعه، بازار نابسامان کار و اقتصاد به هم بریزد.آنچه در این آشفته بازار مزید بر علت می شود عدم اعتماد مردم به دولت و مسولین و وجود شکاف بین این دو سر طیف قدرت است.متاسفانه تجربه‌های چند سال اخیر نشان داده هر مان مسولین برای رفع بحران، لب به سخن می گشایند وضعیت بحرانی تر می شود.
شایعات سیاسی( و حتی نظامی) نیز وقتی با مسایل اقتصادی و معیشت مردم گره می خورند، سریع گسترش می یابند و افکار عمومی را تغییر می دهند. به طور نمونه عملکردمسولان سیاسی، روابط خارجی ایران با سایر کشورها ، معاهدات بین المللی و … وقتی به مسئله تحریم ها و عواقب ناشی از آن( خرد شدن چرخ زندگی مردم) ارتباط می یابد، خیلی زود بستر مناسب شایعه پراکنی را مهیا می سازند. این گونه شایعات نظم عمومی جامعه را مختل کرده و با ایجاد هراس اجتماعی منجر به رفتارهای پرخطر نظیر خشونت های خانگی و خیابانی، سرقت، خودکشی و … می شود و هزینه های دولت در برقراری دوباره نظم را چند برابر می کند و چرخه نابه سامانی اقتصادی، فساد مالی ساختاری، شکاف اعتماد بین مردم- مردم و مردم- مسولین و نابه سامانی اجتماعی و روانی همچنان خواهد چرخید.

*ساده ترین و عیان ترین دلیل فقر عمومی اکثریت خانوارهای ایرانی، تصمیم دولت در پرداخت یارانه به 63 میلیون جمعیت از کل جمعیت کشور است .

*دکترای جامعه شناسی

لینک کوتاه : https://khabarnews.com/?p=971

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها