0
ترفندهای تولید کنندگان و ترویج دهندگان شایعات و شبهات بین مردم

چرا خیلی راحت و بدون تفکر و تامل، شایعات را بین خودمان دست به دست می کنیم؟

  • کد خبر : 968
  • 01 خرداد 1399 - 12:17
چرا خیلی راحت و بدون تفکر و تامل، شایعات را بین خودمان دست به دست می کنیم؟
امروزه با توجه به گسترش امکانات رسانه ای و دسترسی آسان به ابزارهای جدید ارتباطی، شایعات و شبهات دینی و ملی به طرز وحشتناکی در بین مردم رواج یافته است و این امر در ایران به علت وابستگی شدید مردم به فضای مجازی، نمود بیش تری دارد.

جلیل زارع*/خبرنیوز

دشمنان دین و مملکت ما نیز با استفاده از همین بستر، روز بر روز به تولید انبوه شایعات و شبهات می افزایند و متاسفانه ما نیز غافل از آسیب های ویرانگر فردی و اجتماعی آن، خیلی راحت و گاه بدون تفکر و تامل، آن ها را بین خودمان دست به دست می کنیم.

ترفندهای تولید کنندگان و ترویج دهندگان شایعات و شبهات بین مردم یک جامعه:
1- تولید کنندگان شایعات و شبهات برای رسیدن به اهداف مغرضانه خود می کوشند باور و ایمان و اعتقادات مردم یک جامعه را سست کنند. به همین خاطر هم دست روی موضوعاتی می گذارند که شالوده و بنیان آن جامعه بر آن استوار است.
2- دور نگه داشتن آحاد ملت از حقایق مسلم آن جامعه: آن ها اخبار درست و مبانی اعتقادی محکم را در هاله ای از ابهام قرار می دهند. زیرا وقتی مردم یک جامعه از حقیقت فاصله بگیرند و در مبانی اعتقادی جامعه ی خود دچار شک و تردید شوند زمینه برای پذیرش وابستگی به بیگانه فراهم می شود.
3- ایجاد نگرانی و اضطراب بین مردم جامعه: با اخبار جعلی و وارونه جلوه دادن اعتقادات مردم جامعه، فشارهای روحی و روانی فردی و اجتماعی را افزایش می دهند و نقش دایه  دلسوزتر از مادر برای آن ها بازی می کنند.
4- وعده و وعید: با وعده ایجاد مدینه فاضله از یک سو و به کارگیری ترفندهای تحدید و تحریم از سوی دیگر، افکار پلید خود را در اذهان افراد ساده اندیش و زود باور می کارند.

مدیریت شایعات و شبهات توسط مدیران و نخبگان جامعه:
1- اخبار و رویدادهای اجتماعی و سیاسی جامعه را به طور شفاف با مردم در میان گذارند و اگر خبر یا رویدادی سری است و افشای آن سبب سوء استفاده دشمنان می شود، صادقانه با مردم در میان بگذارند تا زمینه برای روی آوردن مردم به اخبار جعلی بیگانگان و دشمنان دین و مملکت فراهم نشود.
2- زمینه های اضطراب و نگرانی را از اذهان عمومی دور کنند.
3- برای ارتقای دانش عمومی و تعمیق نگرش و بینش مردم تلاش کنند.
4 – شناسایی راه های مقابله با تولید کنندگان شایعات و شبهات دینی و ملی و تلاش برای خنثی کردن دسیسه های آن ها.
در برابر سیل شایعات و شبهات بسته به نوع و موضوع شایعه و شبهه و میزان قدرت تخریبی آن در سطح جامعه، راهکارهای متفاوت و مناسبی هم چون رد و تکذیب، پاسخ به شایعات و شبهات برای آگاهی مردم جامعه، شناسایی و مقابله با تولید کنندگان شایعات و شبهات و رو کردن دست آن ها نزد مردم، بی اعتنایی به برخی شایعات برای بزرگ جلوه ندادن آن و در نهایت تلاش برای کاهش جو نارضایتی عمومی بین مردم از طریق خدمت خالصانه و ایجاد رفاه و آسایش برای مردم.

*استاد دانشگاه

لینک کوتاه : https://khabarnews.com/?p=968

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها