2

مدارس و توسعه گردشگری روستایی

  • کد خبر : 9557
  • 15 مهر 1399 - 10:09
مدارس و توسعه گردشگری روستایی
گردشگری روستایی، ما را قادر می سازد تا با ترک محیط شهری از زیبایی طبیعت، تنوع محصولات کشاورزی ، آرامش و غنای فرهنگی روستا ها لذت ببریم و برای تسکین فشارهای زندگی شهری در فعالیت هایی مانندپیاده روی ، کوه نوردی،تجربه غذا های محلی، شناخت زبان و آداب و رسوم محلی، اسب سواری ، ماهیگیری و تما شای پرندگان شرکت کنیم.
فرشید فیروزان

گردشگری روستایی شامل  انواع دیگری از گردشگری که در محیط روستایی نمود پیدا می کنند مانند گردشگری ورزشی ، گردشگری سلامت ، سفرهای آموزشی ، گردشگری هنری و فرهنگی  و گردشگری قومی و بومی می شود.

در  گردشگری روستایی می توان ترکیبی از فعالیت های سرگرمی و آموزشی ، مدرن  و سنتی را ارایه داد.

یکی از جنبه های اساسی گردشگری روستایی ارتباط  گردشگران با مردم محلی است که با مهمان نوازی و برخورد صمیمی آنها، گردشگران مشتاق به بازگشت و بازدید  دوباره از آن محل می شوند.

کودکان و نوجوانان  بازدید کننده های بسیار ارزشمندی  جهت توسغه گردشگری روستایی هستند. علاوه بر اینکه  در این نوع از گردشگری دانش و مهارت های  شخصی خود را (به ویژه  اجتماعی  و فرهنگی و مواجهه با محیط زیست ) افزایش  می  دهند و تجربه  های  وسیعی در باره مناطق روستایی بدست می آورند و با همسالان خود در روستا ها ارتباط بر قرارمی کنند بلکه باعث توسعه اقتصادی  پایدار مناطق روستایی نیز می شوند.

گردشگری روستایی برای کودکان و نوجوانان فرصت هایی راجهت آشنایی آنها با ظرفیت های  فرهنگی و تاریخی مناطق روستایی، کسب و افزایش آگاهی نسبت به فرهنگ های مختلف و محیط زیست منطقه  روستایی،  آشنایی با صنایع دستی ،بهبود سلامت جسمی و روانی ، تکمیل مهارتهای فردی و افزایش اعتماد به نفس و  کسب   شخصیتی جدید ، شرکت در رویداد هایی که به آنها حس خودباوری می دهد ، شناخت مکانهای جدید ، شناخت آداب و رسوم وزبانها و گویشهای محلی  را فراهم  می آورد. گردشگری روستایی همچنین در افزایش حس فهم  کودکان و نوجوانان  و ارتباط با  همسالان خود از روستا ها و نواحی مختلف کشور کمک می کند.

فعالیتهای گردشگری روستایی برای کودکان  ونوجوانان  و خانواده های آنان می تواند بر اساس نیازها ، علایق و آرزوهای کودکان و نوجوانان و  خانواده های آنان  طراحی شود.

یکی از این فعالیت ها، طراحی مزارع آموزشی  برای کودکان و نوجوانان و خانواده هایشان است. کودکان  و نوجوانان می توانند در قالب برنامه های سرگرم کننده تجربیاتی به یادمانی از زندگی در روستا بدست بیاورند ، آنها می توانند درباره زندگی در مزرعه از طریق انجام فعالیت های  کشاورزی از قبیل غذا دادن به حیوانات ، مراقبت از گیاهان و محصولات کشاورزی ، تماشای زنبورهای عسل، استخراج عسل ، تولید محصولات لبنی ، پی گیری فرایند  پخت نان از کاشت دانه تا تبدیل آرد به نان بیاموزند همچنین  می توانند دانش خود را  از زندگی در حومه و مناطق روستایی با حضور در مزارع ، بازارها و کارگاه های روستایی و آموختن نحوه ساخت صنایع دستی محلی را از صنعتگران  محلی  افزایش دهند.

مدارس نقش عمد ه ایی در  توسعه گردشگری روستایی بازی می کنند ، برگزاری  اردوهای  برنامه ریزی شده   با راهنمایان محلی در روستاها سبب آشنایی کودکان  و نوجوانان با محیط روستا و فعالیتهای مرتبط با آن می شود. سفر کودکان  و نوجوانان به مناطق روستایی  و ارتباط آنها  با مردمان محلی  و    همسن و سالان خود که در  شرایط متفاوتی  زندگی می کنند و همچنین  قرار گرفتن در محیط طبیعی  با عث  شکل گیری اعتماد به نفس و درک درستی  از محیط زیست  و جوامع محلی  در آنها می شود.

بیشتر بخوانید:  نقش کودکان در حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری
لینک کوتاه : https://khabarnews.com/?p=9557
سنجش

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.