1

نقش کودکان در حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری

  • کد خبر : 6281
  • 01 شهریور 1399 - 9:12
نقش کودکان در حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری
کودکان سرمایه های اجتماعی هر جامعه جهت توسعه در آینده هستند، نحوه سپری شدن این دوران در بستر تربیتی و آموزشی و فرهنگی مناسب شکل گیری ساختار شخصیتی سازندگان آینده جامعه را رقم خواهد زد.
فرشید فیروزان

 

با توجه به اینکه کودکان بخش عمده ایی از جامعه را تشکیل می دهند لازم است برای ایجاد محیطی مناسب برای رشد کودکان و آشنایی بانیازهای آموزشی، تربیتی و فرهنگی مورد نیازشان تلاش نماییم.

بسیاری از آموزشهای اجتماعی در دوران کودکی شکل می گیرد، مانند احترام و کمک به همنوع ، احترام به محیط زیست ، حفاظت و نگهداری از میراث فرهنگی و غیره. وقتی شخصیت فرد در کودکی به درستی شکل نگیرد در بزرگسالی نمی تواند تعامل درستی با جامعه پیرامون خود برقرار نماید. از آنجاییکه هرآموزشی برای نهادینه شدن باید از بدو کودکی آغاز شود پس لازم است از همان دوران ، به کودکان حفاظت از میراث فرهنگی ، و فواید گردشگری و نحوه سفر آموزش داده شود.

یکی از مسایلی که باید به کودکان آموزش داد اهمیت و حفاظت از میرا ث فرهنگی و و فواید و نحوه سفرو گردشگری پایدار است . چون تمام کودکان امروز مردان و زنان ، مادران و پدران فردا هستند، کسانی که در آینده خطی مشی سازان و برنامه ریزان جامعه خواهند بود،افرادی که د رهر جایگاه اجتماعی یا شغلی که باشند، در صورتی که در کودکی نسبت به شناخت و اهمیت و حفظ میراث فرهنگی و فوایدتوسعه گردشگری آموزش دیده باشند، این نگاه را در تصمیم گیریها ی شغلی و مدیریتی و همچنین تربیت و آموزش فرزندان خود در جهت تحقق حفاطت از میراث فرهنگی و توسعه گردشگری پایدار به کار خواهند بست.

در حال حاضر در وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی برنامه ریزی و حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری ساختاری منسجم برای برنامه ریزی و تعامل با بخش خصوصی و همفکری با سازمانهای مرتبط با کودکان مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و آموزش و پرورش صدا و سیما و دیگر سازمانهای مرتبط جهت فرهنگ سازی و تولید محتوای آموزشی پیش بینی نشده است.
اگرچه اقدامات پراکنده ای به صورت چاپ کتابهای کودکانه با محتوای میراث فرهنگی ، برگزاری مسابقات نقاشی و غیره با هدف آشنایی کودکان با میراث فرهنگی و گردشگری در تهران و دیگر استانها به مناسبتهای گوناگون انجام پذیرفته اما به دلیل عدم برنامه ریزی و مستمر بودن اینگونه اقدامات، تاثیر گذار نبوده است.
از این رو برای استفاده از این نیروی عظیم و سازنده جامعه در سالهای آینده جهت حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری لازم است با رویکردی جدید، نقش کودکان جهت حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری در آینده پذیرفته شود و با طراحی ساختاری منسجم در وزارتخانه و ادارت کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در استانها، شرایط تعامل با بخش خصوصی و سازمانهای مرتبط را جهت تولید محتوای آموزشی متناسب فراهم بیاورد.

علاوه بر موارد ذکر شده اقدامات دیگری از جمله: تهیه و چاپ کتابهای آموزشی با محتوای حفظ و احترام به میراث فرهنگی و فوایدتوسعه گردشگری مناسب با مقاطع مختلف سنی کودکان ، آموزش مربیان پیش دبستانی و معلمین مقطع ابتدایی جهت آشنایی با اهمیت حفظ میراث فرهنگی و فواید توسعه گردشگری، گنجاندن دروس مرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری در کتابهای درسی مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی، تهیه و پخش برنامه هایی مخصوص کودکان با محوریت اهمیت حفظ میراث فرهنگی و فواید توسعه گردشگری از صدا و سیما،طراحی و ساخت اسباب بازیهای کودکان با هدف شناخت و حفظ میراث فرهنگی، گامهای موثری در آموزش مستقیم و غیر مستقیم کودکان جهت شناخت اهمیت حفظ و احترام به میراث فرهنگی و فواید توسعه گردشگری به شمار می رود.

 از منظری دیگر کودکان بر تصمیم گیری خانواده برای سفر و انتخاب مقصد موثر هستند. خانواده به نقاطی سفر می کند که امکانات آرامش و سرگرمی کودکانشان فراهم باشد و در مواقعی حتی تسلیم اصرار و خواست کودکان خود برای سفر به مقصدی خاص می شوند .وجود مهد کودک در واحدهای اقامتی ، شهرهای دوستدار کودک ، وجود رستورانهای دارای خوراکهای باب طبع و پارکهای موضوعی مناسب با روحیه کودکان در سنین مختلف مانند پارکهای آبی ، پارکهای موضوعی با محوریت شخصیتهای کارتونی و خیالی مورد علاقه کودکان وغیره باعث جلب نظراین گروه سنی به مقاصد مختلف گردشگری و از طرفی توسعه گردشگری خواهد شد. بنابراین لازم است نقش آموزش و فرهنگسازی برای کودکان را در حفظ و احترام میراث فرهنگی و توسعه گردشگری جدی بگیریم.

مرور کنید:  صنعت گردشگری کشور به خلاقیت نیاز دارد
لینک کوتاه : https://khabarnews.com/?p=6281
سنجش

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.