1

کرونا چقدر به ترامپ ضربه زد؟

  • کد خبر : 12164
  • 26 آبان 1399 - 12:54
کرونا چقدر به ترامپ ضربه زد؟
بررسی‌های NPR نشان می‌دهد که حمایت از دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا طی انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰، در مناطقی که بیش‌ترین قربانیان کرونا را داشته، شاهد افزایش بوده است.
نویسندگان:شین مک ‌مین / راب استاین/ترجمه: عاطفه مرادی

از ۱۰۰ منطقه‌ای که بیش‌ترین سرانه مرگ ناشی از کووید-۱۹ را داشته‌اند، ۶۸ منطقه در مقایسه با سال ۲۰۱۶، اقبال بیش‌تری به ترامپ نشان داده‌اند.

[آبی‌ها: مناطقی که در انتخابات ۲۰۲۰ به بایدن رأی داده‌اند. قرمزها: مناطقی که در انتخابات ۲۰۲۰ به ترامپ رأی داده‌اند.

نمودار عمودی: تعداد قربانیان کرونا در هر ۱۰۰ هزار نفر
نمودار افقی: تغییر میزان آرای ترامپ نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۶]

مناطق بالای نقطه‌چین، بیش‌ترین تعداد قربانیان ناشی از کرونا و [هم‌زمان] حمایت از ترامپ را داشته‌اند
منبع: آسوشیتدپرس]

تاد کوسِر، استاد علوم سیاسی دانشگاه سن‌دیگوی کالیفرنیا، در این باره می‌گوید: «این‌که ترامپ در مقایسه با سال ۲۰۱۶ رأی بیش‌تری در مناطق آسیب‌دیده از کرونا داشته، جای تعجب دارد».

اما کوسر و تعدادی دیگر از کارشناسان تأکید می‌کنند که موارد زیادی بر نحوه رأی دادن افراد تأثیر می‌گذارد و در حال حاضر نمی‌توان فهمید که میزان بالای مرگ‌ومیر [بر اثر کرونا] و در مجموع خود همه‌گیری چه تأثیری بر آرا داشته است. عوامل متعدد دیگری وجود دارند که ممکن است باعث گرایش بیش‌تر ساکنان این مناطق به ترامپ شده باشد.

تا روز پنجشنبه [۱۵آبان]، آرا در ۹۴ مورد از این ۱۰۰ منطقه شمارش شده بود؛ مناطقی که بیش‌ترین میزان قربانیان کووید-۱۹ را داشته‌اند و تغییر جهت در حمایت از ترامپ در برخی از آن‌ها بسیار قابل توجه است.

برای مثال، گرایش به ترامپ در شهرستان استار در ایالت تگزاس، ۵۵ واحد افزایش داشته است. این بیش‌ترین میزان تغییر گرایش به ترامپ در آمریکا بوده است هرچند که در نهایت رأی این شهر به نفع بایدن تمام شد. استار با ۶۵ هزار نفر جمعیت تاکنون ۱۸۶ کشته بر اثر کرونا داشته است. هم‌زمان در شهرستان ریچموند نیویورک، برتری ترامپ نسبت به بایدن ۹ واحد بیش‌تر از گرایش به او در سال ۲۰۱۶ بوده است. این در حالی است که کرونا در این شهر ۱۱۰۰ قربانی گرفته.

حمایت از ترامپ حتی در مناطقی که بالاترین میزان سرانه مرگ [بر اثر کرونا] را داشته‌اند، افزایش داشته است: ترامپ سال ۲۰۱۶ در شهر گوو در ایالت کانزاس که ۲۶۰۰ ساکن دارد و ۱۸قربانی کرونا، با اختلاف ۷۴ واحد بر هیلاری کلینتون پیروز شد در حالی که این رقم در مقابل بایدن به ۷۶ افزایش پیدا کرد.

در مجموع، در چارک بالایی شهرهایی که بیش‌ترین میزان قربانی را داشته‌اند، دوسوم‌شان شاهد افزایش رأی به ترامپ بوده‌اند.

کوسر معتقد است که با توجه به این آمار تحلیل رابطه علت و معلولی در این میان [گرایش بیش‌تر به ترامپ در مناطقی با قربانیان بیش‌تر] دشوار است. به گفته او ممکن نیست که نرخ بالای مرگ‌ومیر باعث گرایش بیش‌تر رأی‌دهندگان به ترامپ شده باشد بلکه بیش‌تر محتمل است که «هر دو جریان نتیجه موارد دیگری در این شهرها باشند».

کوسر می‌گوید، «مردم این مناطق ممکن است موافق رویکرد رییس‌جمهور در مواجه با همه‌گیری بوده باشند» و چنین رویکردی باعث شده باشد که مردم در این شهرها اقدامات کم‌تری برای جلوگیری از شیوع کرونا مانند ماسک زدن و اجرای قرنطینه کرده باشند.

به گفته این استاد علوم سیاسی، با این حال همبستگی میان میزان بالای مرگ‌ومیر بر اثر کرونا و رأی بیش‌تر به ترامپ ارزش بررسی دارد: «این رابطه نشان می‌دهد که تأثیر همه‌گیری کرونا به مراتب پیچیده‌تر از چیزی بود که فکر می‌شد».

 تأثیر همه‌گیری کرونا بر رأی‌دهندگان

اسناد و مدارک کافی برای این گزاره وجود دارد که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها دیدگاه‌های بسیار متفاوتی درباره همه‌گیری کرونا و واکنش ترامپ به آن دارند.

در حالی که ۴۱ درصد از رأی‌دهندگان آمریکایی، همه‌گیری کرونا را مهم‌ترین مسئله پیش روی کشور می‌دانستند اما براساس نظرسنجی آسوشیتدپرس، ۷۳ درصد از این ۴۱ درصد به بایدن رأی داده‌اند. اقتصاد و شغل پس از کرونا با ۲۸درصد در اولویت دوم رأی‌دهندگان آمریکایی بوده که از این رقم ۸۱ درصدشان به ترامپ رأی داده‌اند.

برخی از اندیشمندان علوم سیاسی معتقدند که این اختلاف حزبی جای تعجب ندارد.

شانا گاداریان، دانشیار علوم سیاسی دانشگاه سیراکیوز که در نظرسنجی‌های انتخاباتی مشارکت داشته در این باره می‌گوید: «آنچه ما دیده‌ایم این بوده که گذر زمان بزرگ‌ترین عامل نگرانی مردم درباره کرونا بوده و نگرش آن‌ها نسبت به این بیماری نه به محل زندگی‌شان و میزان مرگ‌ومیر در آن بلکه به گرایش حزبی آن‌ها بستگی دارد. ما می‌دانیم که حزب نقش مهمی در رأی مردم دارد».

آمریکایی‌هایی که او ازشان نظرسنجی کرده شاید فقط اندکی از ممنوعیت گردهمایی‌های بزرگ حمایت می‌کردند آن هم اگر مثلا کسی از خانواده‌شان به کرونا مبتلا شده بود. اما اگر خانواده‌ای دموکرات بودند به مراتب بیش‌تر از چنین محدودیتی حمایت می‌کردند صرف‌نظر از اینکه کسی در خانواده‌شان به این بیماری مبتلا شده بود یا نه.

گاداریان البته می‌گوید، «این طور نیست که مردم نسبت به مرگ و اتفاقات ناگواری که در محل زندگی‌شان رخ داده بی‌تفاوت باشند» اما «اگر شما کسی هستید که به رییس‌جمهور اعتماد دارد و معتقدید که او می‌تواند این بحران را مدیریت کند پس طبیعتا به اندازه دموکرات‌ها نگران نیستید و بیش‌تر تمایل دارید به این عقیده پایبند بمانید که ترامپ کسی است که می‌تواند امنیت شما و کشورتان را در مقابل کووید-۱۹ تأمین کند».

 چگونگی گرایش رأی‌دهندگان

گاداریان و دیگرانی چون او یادآور می‌شوند که عوامل بسیاری بر نحوه رأی مردم تأثیرگذارند. گری کینگ، استاد علوم اجتماعی دانشگاه هاروارد می‌گوید، بدون داشتن اطلاعات دقیق‌تر درباره شهرهایی که با وجود تعداد بالای قربانی کرونا در آن‌ها، گرایش‌شان به ترامپ بیش‌تر شده، درک علت و نتیجه‌گیری غیرممکن است. کینگ معتقد است: «ما نمی‌دانیم علت این اتفاق چیست و [چیزی که شاهدش هستیم] گوشه کوچکی از واقعیتی بزرگ‌تر است».

او می‌گوید، ممکن است حمایت از ترامپ در این شهرها به دلایلی کاملا غیرمرتبط به همه‌گیری افزایش پیدا کرده باشد؛ دلایلی مانند کمپین‌ها و تبلیغات بیش‌تر در این مناطق.

این استاد علوم اجتماعی ادامه می‌دهد: «شاید مردم در این مناطق جمهوری‌خواه، محافظه‌کار و از طرفداران ترامپ بوده‌اند‌ و بی‌هیچ ارتباطی با همه‌گیری کرونا فقط بر حمایتشان افزوده‌اند».

کینگ هم‌چنین به این موضوع اشاره می‌کند که ممکن است در مناطق حامی ترامپ به دلایل دیگری از جمله پیری جمعیت، دیگر مشکلات بهداشتی یا مراقبت‌های کم‌تر نرخ مرگ‌ومیر بالا بوده‌ است.

دنیل آلن، استاد علوم سیاسی دانشگاه هاروارد هم در این باره معتقد است که افزایش حمایت از ترامپ در میان برخی از رأی‌دهندگان می‌تواند ناشی از «دستاوردهایی باشد که آن‌ها به زعم خودشان با فداکاری‌هایی از جمله نپوشیدن ماسک و تن ندادن به قرنطینه موجب آن در اقتصاد شده‌اند».

از نظر آلن اگر شهرهایی باشند که آسیب کم‌تری از همه‌گیری دیده باشند این احتمال وجود دارد که حتی حمایت از ترامپ در شهرهای بیش‌تری افزایش پیدا کند: «ما فقط نمی‌دانیم. درست؟».

اما کینگ و برخی دیگر می‌گویند، باتوجه به ماهیت تاریخی برگزاری یک انتخابات در میانه یکی از شدیدترین بحران‌های بهداشتی تاریخ، تأثیر این همه‌گیری بر انتخابات می‌تواند در سال‌های آینده بیش‌تر مورد مداقه قرار گیرد.

گینگ در این باره می‌گوید: «این سوال تحقیقاتی بسیار مهمی است و ما می‌خواهیم جواب آن را پیدا کنیم».

آنچه خواندید ترجمه‌ای بود از گزارشی که با مشخصات زیر در تاریخ ۶ نوامبر ۲۰۲۰ در وب‌سایت NPR (رادیوی ملی آمریکا) منتشر شده بود:

Many Places Hard Hit By COVID-19 Leaned More Toward Trump In 2020 Than 2016

لینک کوتاه : https://khabarnews.com/?p=12164

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.