0
یادداشت اختصاصی عباس عبدی برای خبرنیوز

نا کار کردی مهریه

 • کد خبر : 10933
 • 07 آبان 1399 - 18:41
نا کار کردی مهریه
مدتها است که برخی از آقایان قم نسبت به بازداشت مردانی که مهریه زنان خود را نمی‌پردازند معترض هستند و از دستگاه قضایی می خواهند که این مردان را زندانی نکنند.
عباس عبدی

ریاست قوه قضایه نیز در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرده است که:«اجماع همه علما بر عدم جواز بازداشت افراد معسر در پرداخت مهریه است…مگر افراد چه‎قدر حقوق می‎گیرند که فرد باید ماهی ۱۷ میلیون به سکه بدهد؟»
پیشتر هم در این باره بخشنامه‌ای را خطاب به روسای دادگستری استان‌ها صادر کرده بودند.
واقعیت این است که قانون هم همین گونه است، یعنی اگر مردی ناتوانی و اعصار خود را ثابت کند، دادگاه او را بازداشت نخواهد کرد، زیرا با زندانی شدن فرد هیچ دردی درمان نمی‌شود. ولی مساله موجود اصولا بیش از آن که حقوقی باشد، اجتماعی هم هست.
قضیه از این قرار است که اجزاء خانواده سنتی در یک چارچوب و نظام هماهنگ با یکدیگرمتناسب بودند. در این نظام مرد رئیس خانواده بود مخارج خانواده را می داد. حق طلاق داشت فرزند از آنِ مرد بود و حق حضانت در اصل از آنِ پدر بود. در مقابل زن مهریه می گرفت، اجبار به انجام هیچ کاری در خانه نداشت، می توانست برای هرکاری حتی شیر دادن کودک خود دستمزد درخواست کند و…
این چارچوب در عمل از منظر اخلاقی دچار تعدیل و وظایف و تعهدات زنان اضافه شد. زنان کارهای خانه را انجام می دادند، گویی وظیفه آنان است. همچنین زنان کما بیش مورد ضرب و شتم فیزیکی و زبانی قرار می گرفتند ، با این حال مهریه آنان کماکان در جای خود بود. مهریه نیز مفهومی واقعی داشت، و مصداق کی داده و کی گرفته نبود، مثلا بخشی از یک خانه یا باغ یا پول نقد و…
ولی چند دهه است که این تناسب بهم خودره است اول اینکه جایگاه زنان به لحاظ تحصیلات و شغل و درآمد ارتقا یافته است. دوم اینکه مهریه از یک امر واقعی به یک پدیده فانتزی تبدیل شده است، جوانی که هنگام خواندن صیغه عقد، هزار سکه طلا را مهریه می کند، ولی هزینه عروسی و حتی اجاره خانه را ندارد، در اصل عهد لغوی انجام می دهد. پس مهریه در عمل با هدف نپرداختن تعیین می‌شد. از طرف دیگر زنان کار می کنند و در آمد دارند ، سواد بالایی دارند نسبت به فرزندان احساس تعلق متفاوتی دارند و خود را احق از پدر درباره تربیت آنان می دانند. حق طلاق هم می خواهند چون هم در مخارج خانه شرکت دارند و هم مهریه بی معنا شده است.
پس از انقلاب برای جبران این نارسایی‌ها برخی مقررات قانونی مثل شروط ضمن عقد یا تقسیم اموال هنگام طلاق تصویب شد ولی مفید فایده نبود چون اصلاحات اساسی نبود و بیشتر شبیه وصله پینه کردن بود.
اکنون نیز راه حل اساسی این نیست که بدهکاری مردان را در خصوص مهریه بلا موضوع کنیم این تضییع حق زنان است و نیز چوبی که برخی از مردان به دلیل نا آگاهی خود در پذیرش مهریه کلان باید بخورند، به علاوه آزاد کردن مردان بدهکار موجب افزایش طلاق خواهد شد؛ زیرا این بازداشت کردند یکی از مهم ترین ابزارهای زنان برای فشار آوردن بر مردان است، و مردان را از اقدام به طلاق منصرف می‌کند.
خلاصه اجزای این ساختار و نظام خانوادگی دچار اختلال شده است، باید الگوهایی که سازگاری بیشتری دارند را به جوانان عرضه کرد. یک الگو همان الگوی سنتی است ، در این مورد باید مرد مهریه را بپردازد اگر ندارد بی جهت در هنگام عقد نپذیرد.

الگوی دیگری ازدواج های جدید و برابر حقوق است که زن و مرد بدون مهریه ( فقط یک سکه به عنوان رسم مرسوم) ازدواج کنند و در همه حقوق مربوط به امور خانه و زندگی مساوی باشند، این ازدواجی است که برای نسل جدید کارآیی و سازگاری بیشتری دارد.

جزییات چنین الگویی را باید از خلال گفتگوی عمومی تعیین کرد و هیچ تعارضی هم با فقه ندارد زیرا ازدواج یک عقد است و طرفین می‌توانند هر شرایطی را برای آن در نظر بگیرند مشروط بر این که نافی مقتضای عقد نباشد.

♦♦♦♦♦♦

بعد تحریر:

برخی کامنت های مخاطبان در بازتاب این یادداشت را برای آقای عباس عبدی ارسال کردیم. ایشان توضیح زیر را در پاسخ آن افراد نوشته اند:

ازدواج نوعی قرارداد است. شما حقوق برابر با زن را بپذیرید بعد زیر بار هیچ پرداخت دیگری نروید. زمان ازدواج باید به این نکات فکر کنید و نه الان. مهریه ضمنا هدیه نیست چون هدیه را میتوان پس گرفت. مهریه چکی است که می‌دهید هر وقت زن خواست آن را به حساب می گذارد. پس هنگام ازدواج حواستان را جمع کنید که زیر چه قراردادی را امضا می کنید. فرزندان ما ازدواج برابر حقوق می کنند اگر توانستند زندگی کنند که زندگی خوبی خواهند داشت و مشکلی هم ندارند و اگر نخواهند زندگی کنند هیچ مجادله‌ای نخواهند داشت و خیلی مدنی از هم جدا میشوند.

بیشتر بخوانید:  زدن سرنا از سر گشاد
لینک کوتاه : https://khabarnews.com/?p=10933
 • نویسنده : عباس عبدی
 • منبع : خبرنیوز
 • 8 دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 9در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 8
 1. مهریه یعنی هدیه ای که مرد برای نشان دادن صداقتش به زن در زمان ازدواج به او می دهد . و این صداقت منطبق با توان واقعی مالی مرد باید باشد .

  کمی تامل کنیم

  فقط کافیست این حکم قانون شود و مرد موظف شود به پرداخت مهریه در زمان عقد . اول پرداخت مهریه و سپس ثبت ازدواج . فقط همین . به همین سادگی.

  هر پسری در حد توانش مهریه خواهد نوشت … مثلا انکه 5 میلیون توان دارد همان قدر می پردازد و انکه 100 میلیون توان دارد همان موقع می پردازذ و انکه 1000 میلیون در همان موقع ! هر که به اندازه کوه … در همان موقع !

  جلوی اینهمه مشکلات گرفته خواهد شد …

  اینهمه پرونده به دادگاه نخواهد رفت ….

  جوانان فقط در حد توان مهریه باید بنویسند …

  حکم الهی را قانون کنید . فقط همین . تمام مشکلات مهریه در کشور حل خواهد شد

 2. سلام چه حقی ضایع شده والله که اینطور قضاوت ها یکسویه هست ،نفقه گذشته وحال واینده،اجرت المثل،شیربها،تصنیف دارایی،حضانت فرزند تا هفت سالگی با مادرکه پدر حسرت دیدار فرزند میخورد انهم با نفقه پدر باید بدهد وقتی که فرزندش را نمیبیند،ترک انفاق جنبه کیفری ،مهریه جنبه کیفری که مرد را زندان میکنند،حال ضمانت مرد چیست فقط حق طلاق اونهم دوازده شرط برای طلاق هست که زن با خیال راحت با کمک وکیل با نفقه ومهریه طلاق میگیرند،چرا ندانسته مطلبی مینویسید که باعث رنجش مخاطب میشود

 3. چه حق طلاقی با مرد هست زن هر گاه نخواهد با مرد زندگی کند خانه شوهر را ترک میکند و قانون هم هیچ الزامی نمیکند زن را به برگشت به خانه فقط اینکه نفقه ان زن قطع میشود اما همچنان مهریه اش را مرد باید بدهد که اصلش هم همان مهریه هست سکه ای ۱۵ میلیون نه نفقه ماهی یک میلیون بعدش هم بعد از ۴ سال جدا زندگی کردن زن و شوهر دادگاه زن را بدون هیچ دلیلی طلاق هم میدهد و این مرد فلک زده باید تا آخر عمر مهریه بدهد اگر قبول ندارید بروید از یک وکیل سوال کنید چون خودم ۴ سال درگیر همین دادگاهها بودم وقتی زن به مدت ۴ سال با شوهرش اختلاف داشته باشد و جدا از شوهر باشد و تمکین نکند دادگاه طلاق زن را میدهد بدون محقق شدن هیچ کدام از شروط سند ازدواج و مرد هم با همون قسط بندی حتی سالی یک سکه هم اگر باشد و تعداد کم ۱۱۴ سکه باید به مدت ۱۱۴ سال مهریه همسر سابق را بپردازد .

 4. رحمت برشیر پاکی که خوردی. خدایش تمام قوانین خانواده درایران به نفع زنان است. آخه چقدرقوانین فمینیستی. مردبیچاره در طوفانی ازبلایا.جالبه همه قبول دارن وفقط همدیگرو نگاه میکنن.

 5. قوانین موچود موجب سو استفاده زنان شده است . قوانین به نفع مردان ضمانت اجرایی ندارد اما در مورد زنان برعکس دارای ضمانت اجرایی محکمی است که مرد را به بند میکشد

 6. مهریه باید بر مبنای نرخ تاریخ روز عقد که در محضر به توافق طرفین انجام گرفته حساب بشه تا حق و حقوق مردها ضایع نشه مثلا اگر فردی سال95در محضر عقد کرده طبق نرخ سکه سال 95باید براش در نظر بگیرند در غیر اینصورت احتمال ندم کسی با این بحران بیکاری،گرانی و تورم، پیدا بشه با نرخ روز مهریه پرداخت کنه ٪

 7. مرد هست همون به سال عقد مهریه پرداخت نمیکنه پس من زن کجای بخشنامه قرار دا رم‌ اگر داشت بده اگر نداشت زندان نره با مهلت پرداخت شود کو کجا چه کسی رسیدگی میکنه حرف گفته شده را روی بخشنامه بیاورید لطفا و به دادگاه ها ابلاع کنید چون هنوز هستند زنانی که یک ربع سکه مهریه از همسرشون نگرفته اند

 8. با سلام خدمت جناب آقای عبدی
  از نوشته های جنابعالی بارها استفاده کرده ام. اما در این مورد با شما موافق نیستم که با واقعیات نمی خواند. اول اینکه اگر مرد زیر بار دین مهریه نرود به دلیل نپذیرفتن دختر خانم و البته خانواده اش به دلایل فرهنگی اصلا ازدواجی اتفاق نمی افتد بزرگوار. صرف آگاهی و یا یک پذیرفتن ساده نیست. از شما بعید است مساله چند وجهی ازدواج در ایران را به چند مولفه ساده تخفیف داده اید. سخن بر سر این معضل بسیار است که شما را تنها به چند مورد ارجاع می دهم که بررسی فرمایید.
  قانون عجیب حق حبس را مطالعه فرمایید.
  میزان اقساط پیش قسط و اقساط مهریه و تناسب آن را با درآمد مرد بررسی فرمایید. بسیاری از مردانی که به زندان نرفته اند به دلیل کمک خانواده شان در پرداخت مهریه است نه اینکه توان مالی دارند.
  از لحاظ آماری بررسی فرمایید که چه درصدی از زنانی که پایشان به دادگاه باز شده است (نه همه زنان) درآمد خود را برای زندگی مشترک هزینه می کنند.
  نحوه ازدواج و طلاق در کشورهای اروپایی و آمریکایی را بررسی فرمایید. در کجا اموالی که مرد از قبل از ازدواج به دست آورده است به زن تعلق می گیرد.
  حقوق برابر زنان با مردان در جوامع مدرن که پذیریفتنی است به همراه حقوق شرعی و فقهی به طور سنتی که با هم جمع نمی شوند. یا همه چیز برابر است یا اگر قرار است مهریه و نفقه و اجرت المثل و … باشد پس حق طلاق و دیگر حقوق نیز برابر باشد. با توجه به آشنایی کاملی که با پرونده های طلاق دارم خدمتتان عارضم که اکثریت زنان حقوق برابر را در مقابل واگذاری مواهب و حقوق مادی نمی پذیرند.
  آن تصویر زن سنتی که مرد حقوقش را ضایع می کرد و کتکش می زد و هزار بلا بر سر او می آورد را از ذهن بیرون کنید. اخیرا عکس شده است.
  البته باید ذکر کنم که جامعه آماری سخن من زنانی است که با اولین مشکل به دادگاه می روند و سراغ مشاور و ریش سفید و حل مشکل نیستند.. قطعا زنان بسیاری وجود دارند که همپا و همدل با همسر خود سختی های زندگی را به دوش می کشند. و البته مردان ناجوانمردی نیز هستند که زنان را عاصی نموده و ظلمهای زیادی به آنها می کنند و زن را کالایی می دانند که هر زمان دلشان را زد باید آن را عوض کنند. این مردان سکه نیز نمی دهند و حسابی به نام خود ندارند و راه های اذیت و آزار زنان را نیز به خوبی می دانند. از تمامی شکافهای قانونی نیز به بهترین شکلی استفاده می کنند.

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.