علم و فناوری

رمز دوم یکبار مصرف از اول خرداد جایگزین رمز دوم ثابت می شود

رمز دوم یکبار مصرف از اول خرداد جایگزین رمز دوم ثابت می شود

بانک مرکزی تصمیم گرفت به دلیل مشکلات امنیتی و سوء استفاده های مکرر از رمز دوم ثابت کارت های بانکی، رمز دوم ایستا (رمز دوم قدیمی که برای مدت طولانی اعتبار دارند و از طرف خود فرد انتخاب می شوند) را از خرداد 98 ابطال کند و از این تاریخ تنها رمز دوم یکبار مصرف برای تراکنش های اینترنتی قابل استفاده خواهد بود.

 رمز دوم یکبار مصرف چیست؟

رمز دوم یکبار مصرف که جایگزین رمز دوم ایستا و ثابت قدیمی شده است از طریق اپلیکیشن های بانک ها و یا پیامک به شماره مشتری کار می کند. به این نحو که مشتری پس از ثبت نام در بانک برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف و نصب اپلیکیشن و ثبت شماره تماس، این امکان را پیدا می کند که در زمان خرید اینترنتی با مراجعه به اپلیکیشن روی موبایل هوشمند خود و یا پیامک، یک رمز دوم را دریافت کند.

این رمز از یک الگوریتم پیچیده ایجاد می شود که امکان هک و دستکاری آن تقریبا صفر است و عملا مانع سوء استفاده می شود. همچنین مدت زمان اعتبار رمز صادر شده بسیار کوتاه است و پس از 60 ثانیه منقصی می شود و برای عملیات بانکی جدید نیاز به دریافت رمز جدید است.

 تاریخ اعتبار رمز دوم ایستا

رمز دوم ایستا یا ثابت که تا پیش از این متعارف بودند، تنها در پایان اردیبهشت 98 اعتبار دارند و از روز یکم خرداد 98 به صورت خودکار غیرفعال می شوند و امکان تراکنش و خرید اینترنتی با آنها وجود ندارد.

 نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف

برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف کارت لازم است مشتریان همه بانک ها اعم از بانک ملی، بانک ملت، بانک صادرات، بانک سپه، بانک انصار و سایر بانک هایی که اسامی آنها در ادامه می آید به صورت حضوری به شعب بانک های عامل مراجعه نموده تا نسبت به ثبت نام رمز دوم یکبار مصرف و ارائه آن اقدام شود.
نحوه استفاده از رمز دوم یکبار مصرف به این نحو است که پس از ثبت نام رمز یکبار مصرف در بانک ها، مشتریان باید اپلیکیشن بانک ها را روی گوشی خود نصب کنند و در زمان تراکنش اینترنتی با ورود به اپلیکیشن بانک مربوطه یک رمز دوم یکبار مصرف در اختیار مشتری قرار می گیرد که تنها 60 ثانیه اعتبار دارد و پس از آن منقضی می شود و باید رمز دوم جدیدی دریافت کرد. پیش تر از طریق پیامک نیز رمز یکبار مصرف برای مشتریان ارسال می شده است.

 

بانک، رمز، دوم، یکبار مصرف، فیشینگ

تنها در سال 97، 25 هزار پرونده شکایت به دلیل برداشت غیرقانونی در پلیس فتا شکل گرفت و دلیل آن نیز سوء استفاده از رمز دوم قدیمی بوده است.بر اساس آنچه پلیس فتا اعلام کرده فیشینگ عامل شکل‌گیری یک‌سوم جرائم سایبری در کشور است. به همین خاطر استفاده از رمز دوم یکبارمصرف به‌جای رمز ثابت در دستور کار قرارگرفته است.

برای ثبت نام و درخواست فعالسازی رمز دوم باید به شعب بانک خود (یکی از بانک های زیر) مراجعه کنید تا درخواست شما اجرا شود.
۱. استاندارد چارترد
۲.بانک آینده
۳.بانک اقتصادنوین
۴.بانک انصار
۵.بانک ایران زمین
۶.بانک پارسیان
۷.بانک پاسارگاد
۸.بانک تجارت
۹.بانک تجارتی ایران و اروپا
۱۰.بانک توسعه تعاون
۱۱.بانک توسعه صادرات ایران
۱۲.بانک حکمت ایرانیان
۱۳.بانک خاورمیانه
۱۴.بانک دی
۱۵.بانک رفاه کارگران
۱۶.بانک سامان
۱۷.بانک سپه
۱۸.بانک سرمایه
۱۹.بانک سینا
۲۰.بانک شهر
۲۱.بانک صادرات ایران
۲۲.بانک صنعت و معدن
۲۳.بانک قرض‌الحسنه رسالت
۲۴.بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
۲۵.بانک قوامین
۲۶.بانک گردشگری
۲۷.بانک مسکن
۲۸.بانک مشترک ایران - ونزوئلا
۲۹.بانک ملت
۳۰.بانک ملی ایران
۳۱.بانک کارآفرین
۳۲.بانک کشاورزی
۳۳.پست بانک ایران
۳۴.تعاون اسلامی برای سرمایه‌گذاری (مصرف التعاون الاسلامي للاستثمار)
۳۵.فیوچر بانک (المستقبل)
۳۶.مؤسسه اعتباری توسعه
۳۷.مؤسسه اعتباری کاسپین
۳۸.مؤسسه اعتباری کوثر مرکزی
۳۹.مؤسسه اعتباری ملل
۴۰.موسسه اعتباری نور
 

 

ارسال دیدگاه