خاورمیانه

پمپئو: ما نمی خواهیم کسی در عراق مداخله کند

پمپئو: ما نمی خواهیم کسی در عراق مداخله کند

پس از آنکه دو منبع امنیتی عراق گزارش دادند که گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران موشک‌های خود را به سمت برخی پایگاه‌های آمریکایی در این کشور هدف‌گیری کرده‌اند، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به صورت سرزده به بغداد رفت.

او از مسئولان ارشد عراق خواست که از قدرت گرفتن شبه‌نظامیانی که در حال حاضر بخشی از دستگاه امنیتی این کشور را تشکیل می‌دهند، جلوگیری کنند، در غیر این صورت آمریکا به شدت با آنها برخورد خواهد کرد.

در هفته های اخیر تنش میان تهران و واشنگتن به شدت افزایش یافته است، این مسئله، عراق را میانه این درگیری ها قرار داده است.

یکی از نظامیان عراقی در رابطه با دیدار پمپئو از بغداد گفت:"پیام آمریکایی‌ها روشن بود. آنها می‌خواهند عراق در مورد مهار گروه‌هایی که منافع آمریکا را تهدید می‌کنند، تضمین بدهد. آنها گفتند که اگر به منافع آمریکا در خاک عراق حمله شود، این کشور بدون هماهنگی با دولت بغداد برای دفاع از خود وارد عمل می‌شود."

پس از این دیدار سرزده، مایک پمپئو اعلام کرد: "ما نمی‌خواهیم کسی در این کشور (عراق) مداخله کند به خصوص اگر بخواهد به منافع کشور دیگری که در عراق حضور دارد نیز حمله کند."

در مقابل، سخنگوی دو گروه شبه‌نظامی شیعه عراقی می گوید که تاکنون این گروه‌ها هیچ عملیاتی علیه نیروهای آمریکایی انجام نداده‌اند و هدف از این ادعای واشنگتن راه انداختن یک "جنگ روانی" است.

آمریکا ایران را "بزرگ‌ترین تهدید" علیه خود در منطقه می‌داند و آن را به حمایت همه جانبه از بازوهای شبه‌نظامی و "نیروهای نیابتی" خود در منطقه، به ویژه در سوریه، لبنان، یمن و عراق متهم می‌کند.

 

 

ارسال دیدگاه