جهانگردی

ساخت یک اثر هنری با استفاده از زباله های پلاستیکی در فیلیپین

ساخت یک اثر هنری با استفاده از زباله های پلاستیکی در فیلیپین

یک هنرمند فیلیپینی برای بالا بردن سطح آگاهی مردم نسبت به تاثیرات مرگبار آلودگی‌ آقیانوس‌ها،‌اثری هنری با استفاده از زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها خلق کرده است.

شاید دیدن یک نهنگ مرده در مرکز پایتخت فیلیپین دور از انتظار باشد، اما ساخت این مجسمه تصمیم یک هنرمند فیلیپینی برای بالا بردن سطح آگاهی مردم در مورد تأثیرات مخرب آلودگی دریاها، عمدتا پلاستیک ها، است. این هنرمند برای ساخت این اثر هنری از پلاستیک‌های دور انداخته شده در سواحل فیلیپین استفاده کرده است.

این اولین‌باری نیست که یک مجسمه نهنگ در فیلیپین ساخته می‌شود. دو سال پیش گروه فیلیپینی "صلح سبز" نیز به عنوان یک حرکت نمادین چشمگیر در مقابله با آلودگی زباله‌های پلاستیکی، مجسمه یک نهنگ مرده را در ساحل «نیاک» واقع در جنوب «مانیل» قرار دادند.

طبق گزارشات منتشر شده از سوی کمپین حامی محیط زیستی "حفاظت از اقیانوس‌ها" و مرکز تجارت و محیط زیست "مک کینزی"، فیلیپین یکی از پنج کشور آسیایی است که با تولید ۶۰ درصد از زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها نقش مهمی در این اتفاق دارد.

آلودگی، زباله، پلاستیک، دریا، ساحل

مجله ساینس نیز در سال ۲۰۱۵ میلادی در گزارشی اعلام کرد که فیلیپین بعد از چین و اندونزی سومین کشوری است که در سواحل و دریاهای آن بیشترین زباله‌های پلاستیکی ریخته شده است. سالانه به طور متوسط دو میلیون و ۷۰۰ هزار تُن زباله پلاستیکی در فیلیپین دور ریخته می‌شود و ۲۰ درصد این پلاستیک‌ها به اقیانوس می‌ریزد.

در ماه مارس سال جاری بود که توجهات مردم بار دیگر نسبت به تأثیرات ویران کننده آلودگی اقیانوس‌ها جلب شد. اوایل ماه مارس یک نهنگ مرده درحالی در سواحل جنوبی فیلیپین دیده شد که بیش از ۴۰ کیلو گرم زباله پلاستیکی در شکم این نهنگ قرار داشت.

این رویداد، الهام بخش «Biboy Royong»، هنرمند فیلیپینی برای خلق این اثر هنری نمادین شد. این هنرمند در ساخت این اثر از بطری‌های پلاستیکی، کیسه‌های زباله، نِی‌های پلاستیکی و دیگر زباله‌های پلاستیکی استفاده کرده است.

 

 

ارسال دیدگاه