جوش زیر پوستی؛ علت، درمان، پیشگیری

جوش زیر پوستی؛ علت، درمان، پیشگیری

از آن جایی که پوست تاثیر به سزایی در زیبایی دارد سلامت آن حائز اهمیت است. جوش صورت یکی از مشکلات شایع پوستی است که افراد زیادی را درگیر کرده است. درمان این جوش ها که انواع مختلفی دارند به دغدغه بسیاری از افراد تبدیل شده است. جوش زیر پوستی یکی از سمج ترین انواع جوش های پوستی است که معمولا مدت زمان زیادی در صورت ما جا خوش می کند. برای درمان هر چه موثرتر این جوش ها بهتر است ابتدا اطلاعات بیشتری در مورد آنها کسب کنیم. در این مقاله ما قصد داریم ابتدا تعریفی از جوش زیر پوستی ارائه دهیم و علل بروز آن را بیان کنیم. سپس روش های درمان این جوش را معرفی کرده و در آخر راهکارهایی برای پیشگیری از بروز جوش زیر پوستی پیشنهاد کنیم.  

 

جوش زیر پوستی چیست؟

جوش زیر پوستی به جوشی اطلاق می شود که در زیر سطح پوست شکل گرفته است. هرچند این نوع جوش از فاصله دور قابل تشخیص نیست اما شما می توانید برآمدگی آن را حس کنید. جوش زیر پوستی ممکن است بر اثر کیست یا ندول به وجود بیاید. 

معمولا این نوع جوش ها ترکیبی از سبوم (چربی)، باکتری و آلودگی هستند که در منافذ پوست شما جمع می شوند. نتیجه این اتفاق برآمدگی دردناکی زیر پوست است که مانند جوش های دیگر در سطح پوست ظاهر نمی شوند. ممکن است شما یک نقطه سفید رنگ در زیر پوست خود احساس کنید که در صورت لمس، دردناک خواهد بود. همچنین ممکن است بر اثر التهاب پوست اطراف جوش، این نواحی قرمز شوند. جوش زیر پوستی ممکن است به سطح پوست بیاید و به جوش سر سفید تبدیل شود و یا کلا از بین برود

جوش، زیر پوستی، درمان، باکتری، علت، تورم

 

علت بروز جوش زیر پوستی چیست؟

جوش های زیر پوستی معمولا در نواحی از پوست ظاهر می شوند که چربی بیشتری وجود دارد، مانند صورت، گردن، شانه ها، پشت و سینه. غدد چربی موجود در پوست به غدد سباسه معروفند که از طریق کانال هایی به نام فولیکول به منافذ پوست متصل می شوند. با باز شدن فولیکول ها، غدد سباسه به سطح پوست چربی منتقل می کنند تا هم آن را مرطوب نگه دارند و هم در برابر عوامل محیطی از آن محافظت کنند. وقتی یکی از منافذ پوست توسط سلول های مرده مسدود شود، چربی های ترشح شده قادر نخواهند بود به سطح پوست برسند.

به این ترتیب سبوم تولید شده در غدد سباسه باقی می ماند و به جوش تبدیل می شود. در مواقع حاد، ترکیب سلول های مرده و سبوم، به باکتری های موجود در سطح پوست نیز اجازه می دهند که در فولیکول مسدود شده انباشته شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری های موجود در منافذ، آنزیم و مواد شیمیایی تولید می کنند که موجب جذب گلبول های سفید می شود. این فرآیند موجب قرمزی، تورم، درد و گرما می شود که به مجموعه این علائم التهاب گفته می شود.  

همچنین استفاده زیاد از کرم های سنگین و مواد آرایشی و همچنین تغییرات هورمونی می تواند موجب بروز جوش های زیر پوستی شود. 


درمان جوش زیر پوستی 

متاسفانه مدت زمان درمان جوش های زیر پوستی طولانی است و گاهی ممکن است ماه ها به طول بیانجامد. با این وجود شرایط پوستی افراد با یکدیگر متفاوت است و این ویژگی های پوست هر فرد است که مدت زمان درمان جوش های زیرپوستی او را تعیین می کند. بنابراین ممکن است برخی از جوش های زیر پوستی بر اثر التهاب به سطح پوست بیایند و سریع تر درمان شوند. با این وجود وقتی صحبت سلامت پوست شما در میان است هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که در درمان پوست خود سهل انگاری کنید و یا کلا اقدامی انجام ندهید. تنظیم یک برنامه درمان مناسب، راهکاری برای سرعت بخشیدن به روند بهبود طبیعی پوست است. برای کمک به شما در مراقبت از پوست خود، در اینجا به چند روش درمان جوش زیر پوستی اشاره می کنیم:

1.    برای درمان جوش زیر پوستی آنها را نترکانید

جوش، زیرپوستی، درمان، پیشگیری، ترکاندن

هرچند این کار بسیار وسوسه برانگیز است اما شما هرگز نباید جوش های خود را فشار دهید یا بترکانید. معمولا این قانون در درمان انواع جوش ها کاربرد دارد اما برای درمان جوش های زیر پوستی ضروری است. از آنجایی که این جوش ها در سطح پوست نیستند، ترکاندن آنها سخت و گاهی غیر ممکن است. انجام این کار، التهاب جوش ها را افزایش می دهد و آن ناحیه را حساس تر می کند. همچنین این جوش ها بر اثر التهاب بیشتر و قرمزی ناشی از فشردن، ممکن است بیشتر جلب توجه کنند. فشردن جوش های زیر پوستی می تواند منجر به ایجاد زخم نیز بشود. بهترین راهکار برای درمان این جوش ها این است که سعی کنید ابتدا آن ها را به سطح پوست بیاورید تا به کمک روش های درمانی دیگر آنها را مداوا کنید. 

2.    درمان جوش زیر پوستی با کمپرس آب گرم

جوش، زیرپوستی، درمان، کمپرس، آب گرم، حوله

کمپرس آب گرم از چند طریق می تواند به بهبود جوش های زیر پوستی کمک کند. اول اینکه درد آنها را کاهش می دهد. همچنین گرما کمک می کند که منافذ باز شوند و جوش های زیر پوستی به سطح پوست بیایند. این مسئله باعث می شود که باکتری ها خود به خود از بین بروند. 

شما می توانید کمپرس آب گرم را از فروشگاه ها تهیه کنید و آن را در مایکروویو گرم کنید و یا به راحتی با خیس کردن یک حوله در آب گرم آن را خودتان درست کنید. این کمپرس را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی جوش زیرپوستی خود بگذارید. این کار را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید و هر روز این کار را تکرار کنید تا زمانی که جوش زیر پوستی به سطح پوست بیاید. ناحیه آسیب دیده را تمیز نگه دارید و مطمئن شوید که پوست اطراف جوش ها تمیز هستند. تا زمان بهبود وضعیت جوش ها از آرایش کردن خودداری کنید.

3.    درمان جوش زیر پوستی با چسب جوش

جوش، زیر پوستی، درمان، چسب جوش، باکتری، سالیسیلسک اسید

چسب جوش چسبی مانند بانداژ است که مستقیما روی جوش زیر پوستی قرار می گیرد. این چسب ها موجب می شوند که باکتری، سبوم و آلودگی های موجود در جوش ها برداشته شوند. مواد تشکیل دهنده این جوش ها متفاوت است اما  بیشتر آنها حاوی مواد ضد جوش مانند سالیسیلیک اسید هستند. این چسب ها معمولا در تمام داروخانه ها وجود دارند. شما می توانید تا زمان بهبودی کامل جوش ها هر روز از آنها استفاده کنید. چسب جوش می تواند کل روز روی پوست شما باشد اما توجه کنید که حتما روزی یک بار آن ها را تعویض کنید

4.    درمان جوش زیر پوستی با یخ

جوش، زیر پوستی، درمان، یخ، التهاب، بافت

اگر جوش زیر پوستی شما قرمز، ملتهب و دردناک شده یک بسته یخ را به مدت 10 دقیقه روی آن قرار دهید. این کار باعث می شود که التهاب و درد آن کاهش یابد. همیشه یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید و سپس روی پوست خود بگذارید. تماس مستقیم یخ با پوست می تواند منجر به آسیب بافت حساس آن شود.

5.    درمان جوش زیر پوستی با آنتی بیوتیک های موضعی 

جوش، زیر پوستی، درمان، آنتی بیوتیک، موضعی، کلیندامایسین

آنتی بیوتیک های موضعی می توانند باکتری های مولد جوش زیر پوستی را از بین ببرند. آن ها همچنین می توانند التهاب پوستی را کاهش دهند. اگر شما به طور مرتب به جوش زیر پوستی مبتلا می شوید می توانید از این داروها به عنوان یک روش پیشگیری استفاده کنید.

معروف ترین آنتی بیوتیک های موضعی برای جوش های پوستی، کلیندامایسین و اریترومایسین هستند. این داروها در فرم ژل وجود دارند که شما می توانید دو بار در روز از آنها استفاده کنید. اگر پوست حساسی دارید بهتر است ابتدا روزی یک بار استفاده کنید تا واکنش پوستتان را به این دارو مشاهده کنید. 

با این وجود، آنتی بیوتیک های موضعی به تنهایی موثر نیستند. شما باید در کنار آنها از دیگر محصولات ضد جوش مانند بنزویل پروکساید استفاده کنید. آنتی بیوتیک ها باکتری ها و التهاب را از بین می برند در حالی که بنزویل پروکساید، جوش های زیر پوستی را خشک می کند. 

علاوه بر این داروهای موضعی، سالیسیلیک اسید نیز می تواند با از بین بردن لایه های سلول های مرده از سطح پوست، منافذ پوست را باز کند و التهاب را کاهش دهد. همچنین رتونیئیدها نیز چربی پوست را کاهش داده و منافذ پوست را باز می کنند. این ترکیبات ضد جوش در بسیاری از کرم ها، ژل ها، لوسیون ها، اسکراب ها و دستمال های مرطوب وجود دارند.

6.    درمان جوش زیر پوستی با روغن درخت چای

جوش، زیر پوستی، درمان، روغن، درخت چای، جوجوبا

روغن درخت چای می تواند جایگزین ضعیف تری برای آنتی بیوتیک ها باشد. شما می توانید این روغن را از عطاری ها تهیه کنید و یا از محصولات پوستی استفاده کنید که عصاره روغن درخت چای در ان ها وجود دارد. برای اثر بخشی بهتر باید از محصولاتی استفاده کنید که حاوی حداقل 5 درصد روغن درخت چای باشند. تا زمان از بین رفتن جوش های زیر پوستی خود روزی دو بار از این محصولات پوستی استفاده کنید. 

 قبل از استفاده از روغن درخت چای باید ابتدا آن را با روغن حامل رقیق کنید. این روغن ها می توانند روغن نارگیل، جوجوبا و زیتون باشند. پس از رقیق کردن این روغن، آن را روی نواحی آسیب دیده پوست خود بمالید و اجازه دهید شب تا صبح روی صورت شما بماند. سپس صورت خود را بشویید. روغن درخت چای برای مصرف روزانه خطری ندارد و تنها در صورت خورده شدن می تواند خطرناک باشد.

7.    درمان جوش زیر پوستی با عسل

جوش، زیر پوستی، درمان، عسل، میکروب، پاک کننده

عسل خالص خاصیت ضد میکروبی دارد و می تواند باکتری های مولد جوش زیر پوستی را از بین ببرد. شما می توانید به جای استفاده از عسل خالص از محصولات پوستی حاوی عصاره عسل استفاده کنید. مقدار کمی از انها را روی نواحی آسیب دیده پوست خود بمالید و اجازه دهید که شب تا صبح رو پوستتان بماند. همچنین می توانید عسل خالص را با آب مخلوط کنید و به عنوان یک پاک کننده از آن استفاده کنید.

8.    ماسک عسل و سیب برای درمان جوش زیر پوستی

جوش، زیر پوستی، درمان، ماسک، عسل، سیب

ترکیبات موجود در سیب و عسل می تواند به بهبود جوش زیر پوستی کمک کند. سیب حاوی اسید مالیک است که می تواند پوست را قوی تر کند و خاصیت ضد میکروبی عسل می تواند باکتری ها را از بین ببرد.

برای تهیه این ماسک سیب را له کنید و عسل خالص را کم کم به آن اضافه کنید تا مخلوطی خمیر مانند به دست بیاید. این ترکیب را روی جوش های زیر پوستی خود بمالید و اجازه دهید حداقل 10 دقیقه روی پوستتان بماند. سپس با یک شوینده ملایم صورت خود را بشویید.

9.      ماسک گیاهی برای درمان جوش زیر پوستی

جوش، زیر پوستی، درمان، ماسک، گیاهی، عسل، تخم مرغ، آبلیمو

برای تهیه یک ماسک گیاهی آنتی باکتریال و مرطوب کننده، 1 قاشق غذاخوری عسل را با سفیده 1 تخم مرغ مخلوط کنید و 1 قاشق چایخوری آبلیمو به آن بیفزایید. آب لیمو در این ماسک مانند یک عامل سفید کننده عمل می کند. ماسک را روی صورت، گردن یا نواحی که جوش زیر پوستی دارید بمالید . اجازه دهید 15 دقیقه روی پوستتان بماند تا خشک شود. سپس صورت خود را به آرامی با آب ولرم بشویید. هنگام جدا کردن ماسک، پوست خود را نسایید. صورت خود را خشک کنید و از یک مرطوب کننده ضد جوش استفاده کنید. 

10.    درمان جوش زیر پوستی با آلوئه ورا

جوش، زیر پوستی، درمان، آلوئه ورا، ژل، کرم

مدت هاست که از گیاه آلوئه ورا برای درمان مشکلات پوستی از جمله جوش های زیر پوستی استفاده می شود. اگر از محصولات پوستی حاوی عصاره آلوئه ورا استفاده می کنید، می توانید به راحتی آن را روی جوش زیر پوستی خود بمالید. اگر می خواهید از ژل طبیعی این گیاه استفاده کنید ابتدا باید برگ آن را بشکنید و ژل درون آن را بیرون بکشید. این ژل را روی جوش های زیر پوستی خود بمالید و پس از 20 دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید و خشک کنید. 


چه زمانی باید به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

جوش زیر پوستی یکی از سرسخت ترین انواع جوش های پوستی در مقابل روش های درمانی است. درمان این نوع جوش ها زمان بر است و به پشتکار نیاز دارد. اگر با روش های خانگی موفق به درمان جوش های زیر پوستی خود نشدید، بهتر است که به متخصص پوست مراجعه کنید تا روش های دیگر درمانی مانند استفاده از کورتیزون ها را برای شما تجویز کنند. همچنین اگر جوش های زیر پوستی به طور مرتب در نواحی خاصی از بدن شما بروز می کنند، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید تا برای درمان و یافتن علت بروز جوش ها معاینات بیشتری انجام شود.  


پیشگیری از بروز جوش زیر پوستی 

معمولا جوش های زیر پوستی به صورت ناگهانی بروز می کنند اما با انجام چند کار ساده می توان تا حدی از بروز آنها جلوگیری کرد:

  صورت خود را فقط دو بار در روز و یا زمانی که عرق می کنید بشویید. پوستی که مستعد ابتلا به جوش زیر پوستی است ممکن است در اثر شست و شوی بیش از حد، بیشتر تحریک شود.

  پوست صورت خود را نسایید. پوست مستعد ابتلا به جوش ممکن است چرب یا آلوده باشد اما در این صورت شما نباید پوست خود را بسایید. ساییدن پوست می تواند وضعیت جوش ها را بدتر کند.

♦  از محصولات پوستی ضدجوش استفاده کنید. سعی کنید از محصولات پوستی استفاده کنید که روی آنها عناوینی مانند غیر کمودوژنیک، غیر آکنه ژنیک و یا بدون روغن ذکر شده باشد. 

♦  به طور مرتب رو بالشتی و اجسامی که با پوستتان در تماس هستند را بشویید. سلول های مرده پوست و باکتری ها می توانند روی پارچه تجمع کنند و منافذ پوست را مسدود کنند. 

  به اندازه کافی آب مصرف کنید. سعی کنید روزانه 8 لیوان آب بنوشید. از مصرف شکر، الکل و کافئین زیاد خودداری کنید تا بدنتان دچار کم آبی نشود. 

  رژیم غذایی سالم داشته باشید. تحقیقات جدید از تاثیر رژیم غذایی بر جوش های پوستی خبر می دهند. از این رو از مصرف غذاهای شیرین، چرب و فرآوری شده خودداری کنید و در عوض میوه و سبزی بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانید. 

  استرس خود را کاهش دهید. استرس به تنهایی موجب بروز جوش نمی شود اما اگر شما مستعد ابتلا به جوش های پوستی هستید، این عامل می تواند به تشدید آنها کمک کند. کاهش استرس روزانه می تواند از بروز جوش ها از جمله جوش زیر پوستی جلوگیری کند. 


با اینکه جوش های زیر پوستی تاثیر زیادی بر زیبایی افراد ندارند، وجود آنها می تواند دردناک و آزار دهنده باشد. بهتر است که درمان این جوش ها را به تعویق نیندازید. در این مقاله چند راهکار برای درمان خانگی این جوش های پوستی معرفی شد. اگر پس از گذشت 2 تا 3 هفته استفاده از درمان های خانگی جوش های زیر پوستی شما بهبود نیافت، حتما برای پیگیری و درمان بیشتر به متخصص پوست مراجعه کنید